6 najbardziej niezwykłych świątyń, jakie kiedykolwiek zbudowano na Ziemi.Tysiące lat temu starożytne kultury na całym świecie wzniosły jedne z najbardziej niesamowitych struktur na powierzchni naszej planety. Wykorzystując niewiarygodną wiedzę z zakresu matematyki, astronomii, inżynierii i architektury, starożytni ludzie stworzyli naprawdę zadziwiające pomniki, które przetrwały próbę czasu. Niektóre z tych struktur są pochłonięte tajemnicą, ponieważ przeciwstawiają się wszystkiemu, czego byliśmy nauczani o starożytnych kulturach. Drodzy Czytelnicy Dołączcie do nas w tej podróży, podczas której odkryjemy sześć najbardziej niezwykłych świątyń, jakie kiedykolwiek zbudowano na Ziemi.

  1. Konark Sun.

Świątynia Konark Sun. Ta starożytna świątynia znajdująca się w Orissie w Indiach została zbudowana przez króla Narasimhadeva I ze wschodniej dynastii Ganga w 1255 roku. Świątynia ta zawiera wiele skomplikowanych detali, które sprawiają, że niemożliwe staje się możliwe. Konark Sun była ukształtowana jak gigantyczny rydwan, ale jej zapierające dech w piersiach elementy są mniejsze, jak misternie rzeźbione kamienne koła, słupy i ściany. Większa część struktury jest teraz w ruinie.

  1. Brihadeeswarar.

Inną świątynią, być może równie oszałamiającą, jest tak zwana świątynia Brihadeeswarar poświęcona Panu Śiwie i zlecona przez Raja Chola I. Świątynia została ukończona w 1010 roku n.e. Ta świątynia znajduje się w indyjskim stanie Tamil Nadu. Jedną z jej najważniejszych cech jest potężna Vimana o wysokości 40 metrów, jedna z największych na świecie. Cała świątynia została zbudowana z granitu, a uczeni obliczyli, że starożytni używali ponad 130 000 ton swojej konstrukcji.

  1. Kompleks świątynny Prambanan.

Kompleks świątynny Prambanan, domem dla 240 struktur przypominających rakiety. Uważa się, że ta starożytna świątynia została wzniesiona w IX wieku pod dynastią Sanjaya pierwszego królestwa Mataram w centralnej części Jawy. Prambanan uważany jest za najważniejszą świątynię hinduską w Indonezji i jedną z największych w Azji Południowo-Wschodniej. Zachwycające konstrukcje przypominające rakiety charakteryzują się wysokim i spiczastym stylem architektury, który według historyków jest typowy dla architektury hinduskiej i wysokiego, 47-metrowego budynku centralnego wewnątrz dużego kompleksu poszczególnych świątyń.

  1. Świątynia Kailasanatha.

Jedna z naszych ulubionych starożytnych świątyń znajduje się w Ellora, Maharashtra, w Indiach. Ten pradawny cud świata uważany jest za największą skalną świątynię na powierzchni planety. Świątynia Kailasanatha (Jaskinia 16) jest jedną z 34 jaskiń świątyń i klasztorów znanych jako jaskinie Ellora. Jego budowę przypisuje się na ogół królowi Rashtrakuta z VIII wieku, Krysznie I, w latach 756-773 n.e.

  1. Świątyni Doliny Chafre.

Ta starożytna świątynia jest jedną z najbardziej interesujących świątyń w Egipcie, głównie ze względu na tajemnicze wygięte kamienie, które leżą wewnątrz świątyni. Posiada super masywne bloki kamieni, niektóre o masie przekraczającej 150 ton. Ta wspaniała starożytna budowla jest uważana za największy na świecie pomnik buddyjski o kształcie piramidy, ale jest również jedną z najbardziej skomplikowanych konstrukcji na powierzchni planety. Uczeni głównego nurtu nie mają pojęcia, kto je wzniósł, jaki był pierwotny cel, ani w jaki sposób zbudowano Świątynię Doliny Chafre na ziemi.

  1. Świątynia Bajon.

Na koniec podróżujemy do Kambodży. Tam, w mieście Angkor Thom, leżą ruiny kompleksu świątynnego z 200 uśmiechniętymi twarzami: Świątynia Bajon. Zbudowana pod koniec XII wieku została ukończona za panowania Dżajawarmana VII. Świątynia Bajon została stworzona w stylu buddyjskim i jest zorientowana na wschód, a więc jej budynki są cofnięte na zachód wzdłuż osi wschód-zachód. Twarze wywołują wrażenie, jakby patrzyły na ciebie zrelaksowanym, spokojnym i błogosławionym spojrzeniem.


Autor. Zespół globalne-archiwum.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone.

Fot. youtube.com