Antarktyka się rozłupuje. Czy grozi nam kolejny potop?

1-antarktyka-sie-rozlupuje-czy-grozi-nam-kolejny-potop
Fot. NASA.

[fb_button]

Globalne ocieplenie, zmiany klimatyczne o zasięgu międzykontynentalnym, można zapytać, co jeszcze? Oczywiście istnieje wiele więcej procesów, które zmieniają się w przyrodzie, w naszym naturalnym systemie ziemi. Z ostatnich możemy wymienić La Nine, która zastąpiła El Nino, to spowodowało, że obecnie mamy już znacznie chłodniejszą zimę w naszym kraju. Jednak, dlaczego piszemy dziś akurat o zmianach klimatycznych? Otóż Antarktyka się rozłupuje i to dosłownie, ponieważ lodowiec wielkości województwa już niebawem może runąć do wody. Co to oznacza i gdzie ma miejsce to zjawisko? O tym napiszemy w dzisiejszym artykule.

Na samym wstępie należy odnotować, iż zmiany klimatyczne na naszej planecie mają swoje źródło w czynnikach naturalnych, ale także i w działaniu człowieka. Czynniki naturalne to przede wszystkim nasze słońce, które wydaje się być znacznie aktywniejsze w ostatnich dziesięcioleciach. Natomiast, jeżeli chodzi o działania człowieka to nie mamy tutaj na myśli dezodorantów czy dymu z komina, ponieważ nasza planeta przetrwała zderzenia z asteroidami, daje sobie radę z promieniowaniem kosmicznym, zatem jakiś tam dezodorant czy komin jej nie zniszczą.

Tutaj mówimy o czymś więcej a mianowicie chociażby o takich projektach jak HAARP, który to projekt dosłownie podgrzewa atmosferę. Owa energia zaaplikowana do atmosfery musi się jakoś rozejść, i tutaj w związku z tym powstają skrajne zjawiska pogodowe. Wojsko od dawien dawna majstrowało przy pogodzie i robi to nadal. Oczywiście jest to tajemnica, ale z czasem coraz więcej informacji wycieka, jak chociażby te dotyczące Chemtrails czy geoinżynieri, czyli sztucznego oprysku i podgrzewania atmosfery. Tego typu projektów jest więcej, ale o nich się nie wspomina, lepiej w kółko wmawiać sobie i innym, że winny jest dezodorant czy dym z komina.

Jak podaje Daily Mail już niebawem gigantyczny lodowiec może całkowicie odłupać się od Antarktydy i runąć do morza. Konsekwencje to fala tsunami oraz stałe podniesienie się poziomu wody na całej kuli ziemskiej o 82 centymetry. Wszystko rozpoczęło się od odkrycia, jakiego dokonała NASA w czasie corocznej misji naukowej IceBridge. To wówczas naukowcy zauważyli, że w ciągu zaledwie kilku dni proces odłamywania się fragmentu lodowca Larsen C od Antarktydy znacznie zwiększył tempo. Szczelina, jaka obecnie tam powstała ma już ponad 90 metrów i głębokość 600 metrów, natomiast długość to blisko 112 kilometrów, co niepokojące owa szczelina dzieląca Larsen C od reszty kontynentu nieustannie się powiększa. Finał całego procesu znajdzie miejsce na oceanie Południowym, do którego podryfuje odłamany fragment lodowca i to tam całkowicie się roztopi.

To jednak nie wszystko, ponieważ dla uczonych istnieje jeszcze drugi powód do zmartwień. Otóż odpływający lodowiec pozostawi po sobie ogromne urwisko, o długości owych 112 kilometrów. To z kolei spowoduje, że ogromne ilości masy lodowej Antarktydy stracą oparcie i runą do morza. W dalszym procesie gwałtownie podniesienie się poziom mórz. Zatem regiony tak jak chociażby Wielka Brytania mogą być już w niedalekiej przyszłości zalane. Nie jest to fikcja czy scenariusz filmu katastroficznego, ale wnioski, jakie obecnie wyciągają naukowcy z NASA oraz całego świata. O to co powiedział wiceszef NASA prof. Dava Newman. ,,To będzie miało duże znaczenie dla całej ludzkości ze względu na podniesienie się poziomu mórz i zmiany klimatyczne.’’

Widzimy, zatem, że rok 2017 już dziś nas zaskakuje, przynosząc informacje o zagrożeniu, jakie już niebawem może spowodować Lodowiec Larsen C. Będziemy tę sprawę śledzić i jeżeli tylko pojawią się nowe ważne informacje w tej sprawie, to oczywiście napiszemy o tym na naszej stronie. Jedno jest pewne, nasza planeta zmienia się, jej odwieczne procesy oraz cykle przekształcają się, jedne słabną a nawet zanikają a inne z kolei nasilają się do nadzwyczaj skrajnych postaci. Warto dziś trzymać rękę na pulsie, na pulsie naszej planety, która daje nam wyraźny sygnał, że dzieje się z nią coś niedobrego.

[fb_button]

Autor. Zespół globalne-archiwum.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone.