Choroby cywilizacyjne i sposób na ich przezwyciężenie.

21 Choroby cywilizacyjne i sposób na ich przezwyciężenie
Fot. pixabay.com

[fb_button]

XXI wiek to czas wielu tak zwanych chorób cywilizacyjnych. Jest to określenie w znacznym stopniu upraszczające ten temat, ponieważ bardzo często samo wypowiedzenie owej formuły zamyka temat. Nikt już zbytnio nie zastanawia się nad istotą owych tak zwanych chorób cywilizacyjnych, nie zastanawia się skąd one się biorą i jak z nimi walczyć. Jest to błędna droga, ponieważ w życiu nie wystarczy jedynie powtarzać pewne hasła, lecz należy je zrozumieć by wyrobić sobie w tej materii własne zdanie oraz co istotne, własną drogę wyjścia ku lepszej przyszłości, przyszłości bez owych chorób cywilizacyjnych.

Drodzy czytelnicy, zatem jeżeli choroby cywilizacyjne, to na wstępie należy je wymienić, jest ich bardzo wiele, nie mniej jednak do tych najważniejszych i najczęściej spotykanych należą różnego rodzaju depresje, te słabsze i te mocniejsze, kończące się nawet próbą samobójczą. Do grupy chorób cywilizacyjnych zaliczymy również nerwice, cukrzyce, problemy z sercem czy układem krwionośnym. Jednak gdzie leży podstawa, ponieważ wszystko ma swój początek, to też, aby dobrze zrozumieć daną kwestię czy tez problem, należy udać się do źródła, pierwotnej przyczyny. Tylko w momencie ujawnienia owej pierwotnej przyczyny będzie można skutecznie podjąć leczenie i powrót do pełni zdrowia.

W większości przypadków przyczyną chorób cywilizacyjnych jest po prostu życie, jakie prowadzi dana osoba. Im więcej stresu tym większe prawdopodobieństwo popadnięcia w chorobę. Dlatego już od najmłodszych lat dobrze jest trenować naszą wolę oraz pewną mentalną wytrzymałość na szkodliwe bodźce płynące z zewnątrz. Otóż nie łudźmy się, życie nie jest jedynie proste i kolorowe, zawsze wcześniej czy później każdy napotka swoje Westerplatte. Wówczas warto umieć się zachować by nie popaść czy to w depresje czy inne dolegliwości na tle mentalnym.

Problem z depresją czy też stresem wywołującym depresje, jest jeden. Otóż człowiek może nie zauważyć momentu, od którego zaczyna popadać w pętlę stresu i takiej często pustej pogoni za czymś. Ta pętla z czasem powiększa się, dzieje się to zazwyczaj bez wiedzy danej osoby, która jest zajęta ową pogonią za światełkiem w tunelu, czy też białym królikiem chowającym się nieustannie w kapeluszu. W pewnym momencie pętla jest tak duża, że przytłacza psychicznie, człowiek zatrzymuje się i zaczyna rozumieć, iż dalej tak nie da rady. Jednak pętla jest już rozpędzona i nadal popycha nas do przodu, czasem nawet na oślep, byle tylko coś się działo. Takie sytuacje mogą różnie się zakończyć to też raz jeszcze podkreślam, najważniejsza jest walka ze stresem, bo to on w gruncie rzeczy stoi za wszystkim, co negatywne.

Istnieje powiedzenie, że żelazo hartuje się w ogniu i nie jest to tylko puste stwierdzenie. Otóż nikt nie rodzi się tytanem, człowiek z czasem nabywa wielu nowych umiejętności, rozwija swoje talenty. Człowiek z czasem może na tyle się rozwinąć, że będzie w stanie panować nad lękiem, stresem i nerwami. Pamiętajmy również i o tym, że lepiej podjąć jedną decyzję na spokojnie niż pięć w nerwach. Nasz rozum i ciało nie są przystosowane do działania pod presją, a przynajmniej nie w dłuższych przedziałach czasowych. Owe działanie pod presją jest czymś nienaturalnym, dlatego szkodzi człowiekowi. Oczywiście wmawia się nam dziś, iż życie jest takie, jakie jest i trzeba nauczyć się żyć ze stresem, brać leki na uspokojenie i jakoś to będzie. Otóż jest to nie prawda.

Nasze życie nie musi opierać się na zasadzie biorę lekarstwo i pędzę dalej. Otóż nasze życie jest kreowane przez nas i to podstawowa zasada. Tylko, jeżeli uwierzymy w to, będziemy mogli przejąć nad nim kontrolę. Po drugie spokój, wyrozumiałość i wytrwałość to są cechy szalenie istotne i co ważne każdy może je w sobie wykształcić a ten, kto już je posiada może je szlifować nadal. Drodzy czytelnicy pamiętajcie zawsze, że życie jest jedno, czas nigdy nie będzie cofnięty to też nie pędźmy, nie rywalizujmy z innymi czy też z samym światem, żyjmy swoim życiem i stopniowo realizujmy nasze marzenia i cele, które każdy gdzieś głęboko w sercu posiada. Na sam koniec dopełnienie muzyczne, które również w jakimś stopniu jest wymowne i łączy się z naszym dzisiejszym tematem.

[fb_button]

Autor. Zespół globalne-archiwum.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone.

This article has 3 Comments

  1. zgadzam się w pełni z autorem tego tekst. Moc jest w nas, wystarczy ją wykrzesać.

  2. Wiara w swoje możliwości jest kluczowa, wiara ta jest szczególnie ważna w trudnych momentach, to wówczas zostaje poddana próbie.

Comments are closed.