Cywilizacja Majów cz.2 Wielowymiarowe postrzeganie rzeczywistości.
Fot. pixabay.com
[fb_button]
Odkrycia związane z cywilizacją Majów były stopniowe, co jakiś czas odnajdywano coraz to nowsze ruiny miast położonych głęboko w dżungli. Liczne grupy naukowców i badaczy wyruszało i dziś wyrusza by poznać i zgłębić świat tej tajemniczej społeczności. Poszukiwania doprowadzają do kolejnych grobowców, skarbów, licznych napisów w języku majańskim, wszystkiego tego, co może nas jeszcze bardziej przybliżyć do tej cywilizacji, oraz do ich sposobu postrzegania świata. Naukowcy robią wszystko, co w ich mocy, aby odkryć przyczynę tak szybkiego upadku tej bardzo wysoce rozwiniętej cywilizacji, co tak naprawdę mogło doprowadzić do gwałtownego tąpnięcia tego potężnego imperium.
Zatem jak postrzegali świat Majowie. Otóż postrzegali oni go przez pryzmat przeszłości, teraźniejszości oraz przyszłości. Schemat ten można przedstawić w bardzo prosty sposób, wystarczy narysować trzy koła na białej kartce oznaczajże te trzy rzeczywistości. Owe okręgi będą na siebie oddziaływać, jeżeli zostaną na siebie nasunięte. Tak właśnie w bardzo dużym uproszczeniu Majowie postrzegali świat, postrzegali także i to, co może przynieść przyszłość dla nich oraz dla całej planety. Przy tej okazji należy zauważyć, że dla Majów najważniejszy był okrąg oznaczający teraźniejszość, ponieważ zawierał on w sobie nie jako przeszłość i generował przyszłość, był to okrąg naglący ten, od którego wszystko zależało.
Doskonałym przykładem takiego wielowymiarowego postrzegania świata jest kalendarz Majów, kalendarz, który po dziś dzień budzi zachwyt, kontrowersje i stanowi kwintesencję czegoś doskonałego, czegoś, co zostało stworzone przed setkami lat a mimo to współczesna wiedza i nauka nie są w stanie go do końca zrozumieć. Nasze kalendarze współczesne to nic innego jak jedna cienka kartka papieru, na której mamy wyszczególnione wszystkie dni, oraz dodatkowo święta bądź cykle księżyca. Majowie swój kalendarz stworzyli inaczej, zaprojektowali go w sposób wydaje się bardziej doskonały, mało tego, jest on na tyle przemyślany, że trudno go w pełni zrozumieć.
W naszym świecie współczesnym postrzeganie świata jako czegoś złożonego, jako jakiejś machiny, którą sterują konkretne siły bądź cykle jest wręcz abstrakcyjne. Można wysnuć przypuszczenie, że współczesny człowiek żyjący w wielkim mieście może pokusić się o stwierdzenie, iż jest on ponad wszystkim, nie dotyczą go cykle związane z nasza planetą czy nawet samym kosmosem, a przecież sam rezonans Schumana, który systematycznie wzrasta oddziałuje na nasze ciała i nasz umysł. Naukowcy sądzą, że im wyższa wartość owego rezonansu tym większe możliwości naszego organizmu. To pokazuje, że ludzkie ciało jest powiązane z naszą planetą, chociażby w tym jednym przypadku.
Współcześni potomkowie Majów uważają, że tego typu myślenie doprowadzi w przyszłości do całkowitego upadku cywilizacji, jaką znamy dziś. Tego typu myślenie cechujące się wyższością nad tym, co było wcześniej tym, co istnieje gdzie indziej oraz tym, co może nadejść jest niczym wirus, który przez setki lat rozwijał się w podświadomości człowieka, rozwinął się do tego stopnia, że obecnie wiele osób nawet siłą woli nie może się pozbyć tego typu postrzegania świata. Dzieje się wręcz przeciwnie, obecnie za wszelką cenę broni się pewnych idei i konkretnego patrzenia na naszą planetę wieloma argumentami tylko po to, aby nadal utrzymywać wyższość nad wszystkim innym. Cel sam w sobie, bez dostrzegania zgubnych konsekwencji, które kiedyś przyjdzie nam zapłacić.
Majowie nie koncentrowali się tylko i wyłącznie na sobie, zdawali sobie sprawę z istnienia rzeczy wyższych. Rozumieli, że nasza planeta, nasza galaktyka i wreszcie wszechświat są niczym jedno ciało, które nieustannie wzajemnie między sobą oddziałuje. Majowie dzięki takiemu sposobowi postrzegania świata rozumieli, że należy badać wnikliwie otaczającą nas przyrodę, ale i niebo to, co dzieje się w gwieździstą noc nad naszymi głowami. To Majowie pisali o nieznanych planetach, cyklach i wydarzeniach na skalę kosmiczną. Dziś dopiero odkrywamy te informacje, część z nich dociera na powierzchnię inna część pozostaje ukryta w prywatnych kolekcjach koneserów. Jedno jednak jest pewne, cywilizacja Majów to coś, co nie zdarza się często, dlatego warto korzystać z bogactw, jakie ta społeczność po sobie pozostawiła.
[fb_button]
Autor. Zespół globalne-archiwum.pl
Wszelkie prawa zastrzeżone.