Czarne dziury i ich piękno oraz tajemniczość.

23-czarne-dziury-i-ich-piekno-oraz-tajemniczosc

Fot. commons.wikimedia.org

[fb_button]

‘‘Wewnątrz gwiazd panują ekstremalne warunki, ale obiekty, z którymi ostatecznie mamy do czynienia tj. elektrony, jądra atomowe, promieniowanie rentgenowskie są takie same w gwieździe, jak i w laboratorium, a zatem możemy stosować do nich wiedzę zdobytą w naszych pracowniach. Licz, zatem zgodnie z prawami fizyki znanymi z eksperymentów przeprowadzonych na ziemi, a następnie zwróć się do człowieka z teleskopem i spytaj czy to przypomina gwiazdy, jakie pan obserwuje na niebie.’’

Arthur Stanley Eddington.

W roku 1967 powstał termin czarnej dziury, który to termin trwa po dziś dzień i wzbudza w naszej wyobraźni różnego rodzaju obrazy. Te tajemnicze i okryte licznymi doniesieniami pustki w kosmosie zyskały obecnie niemal mistyczną atrakcyjność i postrzeganie. Czarne dziury przyciągają wszystko, co znajdzie się w polu ich działania, począwszy od materii a skończywszy na samym świetle. Jeżeli teraz spróbujemy sobie wyobrazić jakiś statek kosmiczny, który na zbyt blisko znalazł się tego kosmicznego tworu to zostanie on uwięziony w potężnym polu grawitacyjnym, po czym zacznie spadać w dół, kierując się wzdłuż leja jak gdyby znajdował się wewnątrz ogromnego tornada.

Nasz wszechświat uświadamia nam jak człowiek jest miały, można napisać, że stanowi kroplę w nieskończonym oceanie kosmosu, który przecież może skrywać inne cywilizacje, bóstwa a może nawet coś więcej, tylko jeszcze o tym nie wiemy. Zainteresowanie kosmosem z czasem wzrastało, czego wynikiem są liczne odkrycia naukowe a także wzrost znaczenia tego świata w branży medialnej, mowa tutaj o filmach, muzyce czy książkach poruszających tematy UFO oraz tego, co mogło przyczynić się do powstania życia na Ziemi. Jeżeli kiedyś wyjdziemy z domu, i spojrzymy w niebo, a z pewnością takich momentów było wiele i będzie jeszcze wiele, to zobaczymy księżyc, ale także Wenus czy po prostu tysiące gwiazd. Nie można sobie w takim momencie nie zadać pytania o życie pozaziemskie a także nie można w takiej chwili nie zachwycić się pięknem. Czy to wszystko powstało samo z siebie czy może sam Bóg siłą swojej woli stworzył wszystko z niczego?

Powróćmy jednak do samych czarnych dziur, które są niczym studnie w przestrzeni kosmicznej, są miejscem spoczynku zapadniętej gwiazdy. Przez dziesięciolecia naukowcy odrzucali możliwość istnienia tego typu tworów, dziś wszystko się zmieniło a naukowcy wiedzą doskonale, że we wszechświecie istnieje bardzo wiele czarnych dziur, mało tego, jedna ogromna znajduje się w samym środku naszej galaktyki. Tutaj w ramach ciekawostki możemy powrócić do roku 2012 a konkretnie do daty 21 grudnia. To wówczas wielu na świcie zatrzymało oddech sądząc, że zbliża się koniec naszej cywilizacji. Jedna z teorii głosiła, że to pole grawitacyjne czarnej dziury, znajdującej się w centrum naszej galaktyki doprowadzi do katastrofy, ponieważ w tym właśnie czasie, nasza planeta znajdowała się na obszarze największego działania mrocznego giganta. Naukowcy uważali również, że to pole magnetyczne może doprowadzić do nieprzewidywalnej aktywności słońca, które z kolei oddziałuje na naszą planetę. Jak wiemy nie doszło do katastrofy, jednak teoria opisana powyżej jest jak najbardziej aktualna, ponieważ to grawitacja w dużej mierze rządzi wszechświatem, a natężenie grawitacji jest różne w różnych miejscach kosmosu, zatem przyszłość naszej planety, i naszej galaktyki z pewnością stanowi dużą zagadkę.

Obecnie wielu uczonych snuje liczne hipotezy, czasem owe hipotezy mogą zmrozić krew w żyłach. Powstają pytania czy w czarnych dziurach mogą rodzić się zupełnie nowe galaktyki? Czy nasz wszechświat narodził się właśnie w ten sposób? Czy czarne dziury są drogą na skróty o innych wymiarów i galaktyk a co za tym idzie do innych cywilizacji? Mało tego, fizycy zastanawiają się jak stworzyć czarną dziurę w laboratorium. Tutaj warto wspomnieć o ośrodku CERN który to jak wielu sądzi, wytwarza czarne dziury, co stanowi zagrożenie dla nas i naszej planety, ale o tym napiszemy szerzej w przyszłości, ponieważ jest to temat aktualny i niezwykle ważny.

Reasumując dzisiejszy artykuł, należy również wspomnieć i o tym, że wielu współczesnych uczonych upatruje w czarnych dziurach klucz do zrozumienia oraz pojęcia istoty ewolucji wszechświata, galaktyk i samego zachowania się natury w bardzo skrajnych warunkach. Nie zapominajmy i o tym, że czarne dziury są źródłem energii kwazarów, czyli najjaśniejszych obiektów, jakie istnieją w kosmosie. W przyszłości jeszcze wiele dowiemy się o istocie tych mrocznych gigantów, wiele teorii i praw upadnie a ich miejsce zajmą nowe. Takie jest życie i taka jest nauka. To, co dziś jest uważane za prawdę i prawo już za kilka lat może zostać tylko wspomnieniem. Wszechświat stanowi zagadkę, która być może nigdy nie zostanie w pełni zgłębiona, ale to także jest piękne i stanowi jedną z wielu tajemnic naszej egzystencji.

[fb_button]

Autor. Zespół globalne-archiwum.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone.