DARPA tworzy program wojenny o nazwie: „In The moment”, który pozwoli sztucznej inteligencji podejmować decyzje na polu bitwy.

Udostępnij

„Sztuczna inteligencja jest świetna w liczeniu rzeczy, ale myślę, że projekt «in the moment» może stworzyć precedens, dzięki któremu decyzja o czyimś życiu zostanie oddana w ręce maszyny. Może również zaistnieć sytuacja w której maszyna całkowicie wyzwoli się spod kontroli człowieka, co może nieść ze sobą opłakane skutki o niespotykanej skali.” Powiedziała Sally A. Applin, pracownik naukowy i konsultant, który bada skrzyżowanie ludzi, algorytmów i etyki, odnosząc się do programu DARPA.

Agencja Zaawansowanych Projektów Badawczych i Obronnych DARPA, będąca innowacyjnym ramieniem amerykańskiego wojska, ma na celu odpowiedzieć na drażliwe pytania związane z działaniem sztucznej inteligencji na polu bitwy. DARPA w swoich badaniach zleca i powierza proces decyzyjny sztucznej inteligencji. Czy tego typu badania zagrażają ludzkości oraz bezpieczeństwu żołnierzy?

Na pierwszy rzut oka pomysł, aby DARPA powierzyła proces decyzyjny w „ręce” sztucznej inteligencji, która będzie podejmowała decyzje w ułamku sekundy na polu bitwy w czasie wojny, może wydawać się dobrym pomysłem. Z drugiej jednak strony ten sam pomysł wydaje się okropnym pomysłem. Albowiem w rzeczywistości jest to kolejny gigantyczny krok w kierunku posiadania autonomicznych armii robotów, które mogą strzelać z broni według własnego uznania. To też pytamy: „nadal czujesz się bezpiecznie.

Oto zabawny fakt Szanowni Państwo, otóż prezydent Dwight D. Eisenhower notabene stworzył Agencję Zaawansowanych Projektów Badawczych Obrony DARPA, ale również ten sam prezydent ostrzegał nas przed Wojskowym Kompleksem Przemysłowym. Jakaż to jest ironia, czyż nie? Dodajmy również, że DARPA wykonuje od wielu lat dużo pracy z mikroczipami umieszczanymi w mózgu człowieka. DARPA odegrała również kluczową rolę w tej tak zwanej „szczepionce” na COVID-19… Więc Widzicie jak to wszystko się sumuje. Spójrzcie na źródło informacji związane z DARPA i „szczepionką” na COVID-19:


Źródło: https://www.darpa.mil/work-with-us/covid-19#:~:text=Treat%20%26%20Prevent%3A,domestic%20active%20pharmaceutical%20ingredient%20manufacture.

Poprzez nowy program, zwany „In the Moment”, DARPA chce opracować technologię, która podejmowałaby szybkie decyzje w stresujących sytuacjach przy użyciu algorytmów i danych, argumentując, że usunięcie ludzkich uprzedzeń może uratować życie. Chociaż program jest w powijakach, to jednak już dziś wzbudza wiele obaw wśród niektórych ekspertów i etyków, którzy zastanawiają się, czy sztuczna inteligencja powinna być zaangażowana, gdy zagrożone jest życie człowieka.

Sztuczna inteligencja jest świetna w liczeniu rzeczy, ale myślę, że projekt «in the moment» może stworzyć precedens, dzięki któremu decyzja o czyimś życiu zostanie oddana w ręce maszyny. Może również zaistnieć sytuacja w której maszyna całkowicie wyzwoli się spod kontroli człowieka, co może nieść ze sobą opłakane skutki o niespotykanej skali.”

Powiedziała Sally A. Applin, pracownik naukowy i konsultant, który bada skrzyżowanie ludzi, algorytmów i etyki, odnosząc się do programu DARPA.

Założona w 1958 roku przez prezydenta Dwighta D. Eisenhowera, DARPA jest jedną z najbardziej wpływowych organizacji w badaniach technologicznych, tworząc projekty, które odegrały rolę w wielu innowacjach, w tym w Internecie, GPS, satelitach pogodowych, a ostatnio w szczepionce na koronawirusa Moderny. W ostatnim czasie jednak to sztuczna inteligencja stałą się „nowym konikiem” dla tej organizacji.

DARPA przewiduje przyszłość, w której maszyny są czymś więcej niż tylko narzędziami. Maszyny, które DARPA przewiduje stworzyć, będą funkcjonować bardziej jako koledzy niż jako narzędzia.”

Oficjalne oświadczenie w którym DARPA ogłasza zapoczątkowanie programu: „in the moment”.

Reasumując, od 2000 roku, gdy karty graficzne uległy poprawie, moc obliczeniowa stała się tańsza, a przetwarzanie w chmurze rozkwitło, agencja odnotowała odrodzenie w wykorzystywaniu sztucznej inteligencji do zastosowań wojskowych. W 2018 roku przeznaczyła 2 miliardy dolarów, poprzez program o nazwie: „AI Next”, na włączenie sztucznej inteligencji do ponad 60 projektów obronnych, co oznacza, jak centralna staje się sztuczna inteligencja w dzisiejszej nauce.


Przeczytaj również:

Naukowcy z Pentagonu tworzą technologię kontrolowania wojskowych dronów za pomocą fal mózgowych.


Autor. Zespół globalne-archiwum.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone.

Fot. youtube.com


 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.