Edward Snowden Cz.2 Ujawnienie projektu szpiegowskiego PRISM.

16 Edward Snowden Cz.2 Ujawnienie projektu szpiegowskiego PRISM
Fot. pixabay.com

[fb_button]

Edward Snowden od zawsze prezentował postawę patrioty. Chciał tego, co najlepsze dla kraju i był gotowy poświęcić swoje życie za Stany Zjednoczone, jeżeli tylko zaistnieje taka potrzeba. Dlatego też już na początku swojej dorosłej drogi wstąpił do armii z myślą o obronie ojczyzny. Niestety bardzo szybko okazało się, że w prawdzie posiada niezwykły umysł i inteligencje, ale ciało jest słabsze i nie poradzi sobie z przeciążeniami, jakie niesie ze sobą służba. To też szybko został zwerbowany przez CIA, po czym po paru latach został agentem NSA, ponad to był doradcą wielu innych agencji rządowych. Z czasem jednak, przed jego oczyma zaczęło materializować się inne oblicze USA od tego, które miał przed oczyma do tej pory. Jakie to było oblicze?

Pełna inwigilacja, nie zważanie na ludzkie życie, brak szacunku dla prywatności a nawet podstawowych praw przysługujących każdemu i wynikających bezpośrednio z konstytucji. Snowden miał ogromny problem, który w nim narastał a o którym nie mógł rozmawiać ze względu na tajność. Otóż agent CIA czy też NSA nie może zdradzać, czym się zajmuje osobom postronnym. Jak łatwo się domyślić sytuacja w której człowiek inteligentny, przepełniony bardzo szczytnymi ideami oraz zasadami napotyka tak ogromne bezprawie i dodatkowo nie może o tym praktycznie z nikim porozmawiać skutkuje wzrostem frustracji a czasem nawet czegoś gorszego jak chociażby psychoza. Snowden na nasze szczęście pokonał zamęt i postanowił ostrzec ludzkość przed tym co potajemnie realizuje CIA czy NSA. I o tym dziś napiszemy, a konkretnie naszym tematem będzie tajny projekt szpiegowski PRISM.

Projekt ten został zatwierdzony w roku 2007, oczywiście prace trwały już od czasu zamachów na WTC z 2001 roku. PRISM w całości był administrowany, przez NSA czyli centralną agencję bezpieczeństwa. Przy tej okazji dodamy, że najbardziej znane agencje rządowe w USA to oczywiście CIA oraz FBI, ale prawda jest taka, że największą potęgę oraz zasięg ma NSA. To nie wszystko, NSA udziela informacji CIA oraz FBI, jest to agencja, która tak naprawdę na wielu płaszczyznach istnieje poza jakąkolwiek kontrolą. Prezydenci USA wielokrotnie nie mieli pojęcia, czym zajmuje się NSA, ponad to, nieoficjalnie wspomina się o tak zwanych organizacjach duchach w samej NSA, które oficjalnie nie istnieją a nieoficjalnie są po za jakąkolwiek jurysdykcją. Ale powróćmy do faktów.

Projekt PRISM to program, który umożliwiał wywiadowi USA dostęp do wszelakich danych zgromadzonych na serwerach największych przedsiębiorstw, dodatkowo posiadł możliwość gromadzenia oraz katalogowania pozyskanych informacji. Snowden wielokrotnie podkreślał, że był wręcz przerażony skalą inwigilacji prowadzonej przez NSA. I teraz najważniejsze informacje. Otóż 6 czerwca 2013 roku, brytyjski The Guardian oraz amerykański The Washington Post opublikowały obszerne materiały, w których ujawniły dowody potwierdzające szokującą postawę największych przedsiębiorstw branży internetowej.

Otóż Microsoft, Yahoo INC, Google, Facebook, YouTube, Skype, czy AOL przystąpiły do tajnego programu szpiegowskiego NSA. Innymi słowy Centralna Agencja Wywiadowcza Stanów Zjednoczonych bez żadnego problemu mogła gromadzić informacje o zwykłych obywatelach. Na jakiej zasadzie działał PRISM? Otóż załóżmy, że NSA ma za zadanie inwigilować jakąś osobę z Los Angeles, ponieważ jest podejrzenie o terroryzm. PRISM w tym momencie brał pod lupę penitenta i niby wszystko ok, ale wystarczyło wejść na wyższy poziom by móc inwigilować również wszystkie osoby, z którymi ów podejrzany miał kontakt. Czyli każda osoba, z Facebook’a również została poddana inwigilacji programem PRISM.

To nie wszystko, ponieważ jeżeli tylko NSA uznała, że istnieje potrzeba przejścia o kolejne oczko w górę to tutaj nie był tylko inwigilowany ów podejrzany o terroryzm i każdy z grona jego znajomych, ale i znajomi znajomych. Tak możemy iść w górę o kolejne dwa oczka i otrzymamy liczbę kilku milionów nieświadomych i często niewinnych ludzi, którzy są obserwowani przez NSA a dane na ich temat są zbierane i katalogowane na serwerach Agencji. Nie jest ważne czy matka rozmawia z córką o nowej fryzurze, czy chłopak oświadcza się dziewczynie, ważne, że są znajomymi znajomych owego podejrzanego a to jest wystarczająca podstawa do tego, aby przy pomocy PRISM zbierać o tych ludziach informacje bez ich jakiejkolwiek wiedzy.

To daje do myślenia. Ponieważ pokazuje nam jak naszą wolność traktują agencje rządowe. Można napisać, że w wielu przypadkach wycierają sobie o nią swoje buty. Oficjalnie na zlecenie Baracka Obamy PRISM został zamknięty, nieoficjalnie mówi się, iż w gruncie rzeczy powstał nowy, jeszcze bardziej zaawansowany projekt.

[fb_button]

Autor. Zespół globalne-archiwum.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone.

This article has 3 Comments

  1. Snowden ośmieszył USA, pokazał ewidentnie, że jeden człowiek z odpowiednim kręgosłupem moralnym jest w stanie zachwiać kolosem NWO.

  2. dlatego zastanawiam się gdzie jest granica wrzucania zdjęć na Facebooka, czasem mam wrażenie, że niektóre osoby gdyby mogły to by wrzuciły fotę z procesu oddawania moczu lub kału.

Comments are closed.