Góry na Marsie i może coś więcej?

3 Góry na Marsie i może coś więcej
Fot. ©NASA Krater i miejsce lądowania Niespokojnego Ducha.

[fb_button]

‘‘To nawet sprawia, że czujesz się jak u siebie. Patrzymy na miejsce, które wydaje się być całkiem sprzyjające chociażby ludzkiej egzystencji.’’

John Grotzinger. Naukowiec z Kalifornijskiej Politechniki.

Mars to planeta w naszym układzie słonecznym, która w szczególny sposób interesuje naukowców i badaczy, głównym czynnikiem motywującym do tego, aby kontynuować badania tej właśnie planety jest fakt, iż leży ona najbliżej Ziemi i jak przypuszczają naukowcy może istnieć na niej jakaś forma życia. Czy tak jest lub nie jest, to nie będzie tematem naszych dzisiejszych rozważań, dziś skupimy się na samej zewnętrznej strukturze Marsa, ponieważ zdjęcia jakie w ostatnim czasie otrzymuje NASA wskazują iż powierzchnia wyżej wspomnianej planety w wielu miejscach przypomina tę z pod naszych stóp.

Rozpocznijmy jednak od samego początku i odpowiedzmy sobie, od czego w zasadzie rozpoczęła się owa fotograficzna podroż na czerwoną planetę. Otóż NASA wysłało tak zwanego ‘‘Niespokojnego Ducha’’ czyli specjalistyczne urządzenie, na Marsa, które to urządzenie czy też robot, bo i tak możemy go nazwać, przesyła liczne obrazy, oraz inne dodatkowe informacje jakie uda mu się zebrać na powierzchni czerwonej planety. Niespokojny Duch wylądował w starożytnym Marsjańskim kraterze, którego obraz wygląda uderzająco podobnie do tego, jaki możemy na własne oczy zobaczyć chociażby w Kalifornii na pustyni Mojave.

Naukowiec z politechniki Kalifornijskiej Pan John Grotzinger powiedział, że pierwsze wrażenie, które przychodzi mu na myśl, gdy spogląda na owe fotografie z powierzchni Marsa jest takie jak gdyby nie oglądał jakiejś odległej i obcej nam planety, lecz właśnie naszą Ziemię. Z resztą spójrzcie sami, poniżej zamieszczamy dwie fotografie wykonane przez Niespokojnego Ducha. Owe fotografie przedstawiają krater, czyli początkowe miejsce lądowania i wyłaniające się na horyzoncie góry. Widok jest rzeczywiście interesujący i budzi ciekawość a także chęci do dalszych rozważań, co aby jeszcze może kryć Mars.

3 Góry na Marsie i może coś więcej 2

3 Góry na Marsie i może coś więcej 3

Są to dobrej jakości (jak na warunki po za ziemskie) zdjęcia ukazujące widok powierzchni Marsa, ze wszystkimi szczegółami, które można było wyłapać i przesłać do NASA. Nie mniej jednak musimy pamiętać o tym, że w gruncie rzeczy powierzchnia Marsa to przede wszystkim oziębła pustynia ciągle bombardowana przez kosmiczne promieniowanie. Wszystkie misje badawcze NASA mają na celu przeprowadzenie wszelkich możliwych testów, po to, aby kiedyś na czerwonej planecie zrobić coś więcej.

Co to miałoby być? Otóż jak mówią sami naukowcy, stworzenie tam sprzyjających warunków do życia dla człowieka. Czy jest to możliwe? Zapewne tak, jednak jeszcze bardzo długa droga do realizacji tego przedsięwzięcia. Obecnie być może lepiej byłoby, aby człowiek skoncentrował się na naszej planecie, która ewidentnie nie jest w dobrej kondycji, oraz na samym społeczeństwie i rozwoju cywilizacji. Czasem rzeczywiście w ramach idei spoglądamy daleko w przód nie bacząc pod nogi, co może grozić potknięciem i bolesnym upadkiem.

[fb_button]

Autor. Zespół globalne-archiwum.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone.