Judasz Iskariota Cz.2 Dwie przeciwstawne osobowości w jednym człowieku.

13 Judasz Iskariota Cz.2 Dwie przeciwstawne osobowości w jednym człowieku
Fot. youtube.com

[fb_button]

Ktoś kiedyś powiedział, że człowiek potrafiący łączyć w sobie dwie różne i przeciwstawne osobowości jest diabłem.

Czas podsumować pewien świąteczny cykl artykułów i ostatecznie odpowiedzieć sobie na zasadnicze pytanie o to czy Judasz z Kariotu był bohaterem, ofiarą czy może jeszcze kimś innym? Obecnie postać ta jest przedstawiana w kontekście osoby Jezusa i samego Boga jakoby ten był bezwzględny i wyrachowany. Bo czy można powoływać do życia i istnienia człowieka, który z założenia zdradzi i popełni samobójstwo a następnie odbierze wprost proporcjonalną zapłatę na całą wieczność? Są to pytania, które zapewne stawia sobie dziś wiele osób, odpowiedzi bywają różne, często naprawdę są one wypaczone i odbiegają od prawdy. To też dziś, dzień przed zmartwychwstaniem Boga Człowieka odpowiemy sobie, kim tak naprawdę był i w zasadzie nadal jest Judasz Iskariota, jeden z, dwunastu, który zdradził.

W odpowiedzi na to dramatyczne pytanie, bo przecież chodzi tutaj o życie człowieka, los i ewentualne nieuchronne przeznaczenie, pomoże nam Poemat Boga Człowieka autorstwa Jezusa z Nazaretu a spisanego przez Marię Valtorte. Na naszej stronie często posiłkujemy się tym monumentalnym dziełem, ponieważ nie ma drugiego tak pięknego i bogatego w informacje jak właśnie dyktanda spisane przez Valtorte. Sama Biblia, chociaż piękna i doskonała, jest w pewnym sensie streszczeniem, natomiast sam Poemat to życie Jezusa opisane na 5000 stron. Takie szczegóły jak na tych stronicach będziemy mogli odnaleźć nie znajdziemy nigdzie indziej. To też, jaki był Judasz z Kariotu?

Judasz był człowiekiem targanym przez dwie osobowości, pierwsza to ta religijna i rzeczywiście dobra, oddana swojej ojczyźnie, rodakom, kulturze i wierze, natomiast druga to osobowość, którą pociągała władza, splendor i pewnego rodzaju rewolucja. Judasz całe życie poniekąd walczył z tymi dwoma sferami dzielącymi jego człowieczeństwo. Ktoś kiedyś powiedział, że człowiek potrafiący łączyć w sobie dwie różne i przeciwstawne osobowości jest diabłem i w gruncie rzeczy coś w tym jest a przynajmniej w przypadku Judasza.

Gdy Judasz pierwszy raz stanął na drodze Jezusa doszło do spotkania dobra i zła, odkupienia i żądzy władzy z punktu widzenia człowieka. Jak wynika z pism Valtorty, Jezus od początku wiedział, że Judasz go zdradzi, ostatecznie był Bogiem a zatem nie mógł nie wiedzieć, była by to jakaś schizofreniczna sytuacja. Dziś mówi się, że Jezus tego nie wiedział, ale jest to sprzeczne z jego Boską naturą, swoją drogą nie wiem, dlaczego ktoś może tego typu poglądy głosić, przecież one przeczą podstawowemu przesłaniu Biblii i ewangelii.

Nie mniej jednak Jezus wiedział, jaki los na siebie zgotuje Judasz to też początkowo odesłał go i polecił, aby ten dobrze się zastanowił czy na pewno chce zostać Jego uczniem. Judasz pełen zapału i pewnego rodzaju zachwytu nad postacią Jezusa za wszelką cenę chciał iść za nim. Jezus jest zbawicielem, przyszedł uzdrowić chorych to też nie mógł odmówić Judaszowi i zgodził się, aby ten poszedł za Nim. Był to już poniekąd pierwszy odgłos zbliżającej się burzy ukrzyżowania, Judasz obok Jezusa. Co było dalej?

Przez wszystkie lata, jakie Judasz spędził przy boku swojego nauczyciela był uczniem, który był wyjątkowy. Mówi się, że to Jan stanowił kogoś w rodzaju wybranego, ale tak naprawdę ze względu na skłonności Judasza i mrok, który w nim zalegał Jezus poświęcał mu najwięcej czasu, tłumaczył, nauczał i próbował za wszelką cenę uratować go od samego siebie, dosłownie Judasz był największym zagrożeniem dla swojego człowieczeństwa. Ostatecznie się to nie udało, ale Jezus próbował, cierpiał i wielokrotnie w samotności płakał nad Judaszem. Widział jednak, że jego trud idzie na marne, ponieważ Judasz w swojej wolnej woli odrzucał Boga a kierował się coraz mocniej ku demonowi.

Tak, postać demona czy też Lucyfera jest tutaj również istotna, ponieważ jak będziemy starali się wykazać jutro, Lucyfer opętał Judasza, było to opętanie stopniowe, jednak ostatecznie się wypełniło. Dzisiejsza historia, jaką opisaliśmy powyżej rzuca więcej światła na postać tego jednego z dwunastu apostołów. Jutro już ostatnia część i odpowiedzi, konkluzje oraz zamknięcie tematu zdrady i odkupienia. Historia zbawienia to odwieczne zmagania dobra i zła za fasadą ludzkich czynów i decyzji.

[fb_button]

Autor. Zespół globalne-archiwum.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone.

This article has 1 Comment

Comments are closed.