Judasz Iskariota Cz.3 Zdrajca i kłamca na wieczność.

14 Judasz Iskariota Cz.3 Zdrajca i kłamca na wieczność
Fot. pixabay.com

[fb_button]

Dzisiejsze podsumowanie serii poświęconej Judaszowi rozpoczniemy od informacji, jaka od jakiegoś czasu krąży po świecie filmu a co ważne, została już potwierdzona. Otóż Mel Gibson pracuje już nad kontynuacją filmu Pasja, który stał się dla wielu ludzi bodźcem do zmian a sam Jan Paweł II po obejrzeniu produkcji stwierdził, że tak rzeczywiście było. Film będzie nosił nazwę Resurrection. Nie mniej jednak oddajmy głos producentowi, reżyserowi oraz człowiekowi, który ponownie wcieli się w rolę Jezusa.

,,Zawsze chciałem opowiedzieć tę historię. „Pasja” jest tylko początkiem i jest jeszcze wiele do opowiedzenia. (…) Społeczność ewangelicka uważa „Pasję” za największy film w historii z Hollywood i wciąż nam powtarza, że sequel będzie nawet większy.’’

Randall Wallance. Producent i scenarzysta.

,,Właśnie o tym rozmawiamy. Oczywiście to jest ogromne przedsięwzięcie. Wiesz, to nie Pasja 2, lecz Zmartwychwstanie. Zatem to naprawdę ogromny i istotny temat, nad którym musimy się dłużej zastanowić, ponieważ nie chcemy go tylko odtworzyć. Znaczy się, wszyscy możemy przeczytać, co tak właściwie się wówczas wydarzyło, lecz, aby tego naprawdę doświadczyć i zanurzyć się głębiej w samo znaczenie zmartwychwstania, będziemy musieli się sporo napracować, a Randall Wallance staje na wysokości zadania.’’

Mel Gibson.

,,Przybyłem tu, by prosić wasz kraj, aby modlił się za ten film. Potrzebuje tego. Znam tu zakony, rozmawiam z siostrami, ze świętymi kapłanami. Przybyłem do Polski, ponieważ macie więcej świętych niż jakikolwiek inny kraj na świecie; ponieważ macie głęboką relację z Matką Bożą, a Ona ma w sprawie tego filmu wiele do powiedzenia.’’

Jim Caviezel.

Jim Caviezel, który ponownie wcieli się w rolę Jezusa wypowiedział zdanie budzące wielkie zainteresowanie nowo powstającą produkcją. Otóż padło sformułowanie o tym, że film Pasja nawrócił miliony tak teraz film Resurrection nawróci setki milionów. Zatem jaki będzie to film? Tego nie wiemy, możemy jedynie przypuszczać, iż ponownie zatrzęsie on posadami naszej wiary i różnego rodzaju przekonań. Mel Gibson dodaje, że na film będziemy musieli zaczekać około trzech lat, nie mniej jednak z pewnością będzie warto.

Teraz powróćmy do Judasza. Wczoraj nasze rozważania zakończyliśmy na etapie opętania. Otóż jak możemy przeczytać w Poemacie Boga Człowieka, Jezus z uczniami przechodził niedaleko miejsca, w którym przebywała kobieta zajmująca się praktykowaniem magii. Pod osłoną nocy, Judasz samotnie udał się do tej kobiety by ta przepowiedziała mu jego przyszłość i właśnie w trakcie tego nazwijmy to seansu wstąpił w apostoła demon. Jak możemy przeczytać dalej, nad Judaszem pracował Belzebub i sam Lucyfer.

Ostateczny rezultat był taki, że Judasz wydał Jezusa, jednak w gruncie rzeczy nie chodziło tutaj o pieniądze, czyli owe przeklęte srebrniki, ale o rozczarowanie. Judasz był przekonany, że Jezus zostanie królem a, że Judasz był z nim to i jemu trafi się intratne stanowisko. Jezus zawsze rozwiewał tego typu myślenie, podkreślał, że jego królestwo nie jest z tego świata. Do Judasza to nie docierało, a gdy już dotarło sprawiło, że popadł w obłęd i pewnego rodzaju szaleństwo, które podsycane opętaniem pchnęło go do zdrady a następnie samobójstwa.

Często podkreśla się, że Judasz popełnił samobójstwo, bo nie mógł znieść żalu i poczucia winy. Wydaje się być to słusznym wytłumaczeniem jednak w Poemacie Boga Człowieka sam Jezus ukazuje nam inną przyczynę, jest ona zaiste szokująca. Otóż Judasz nie tyle był złamany przez wyrzuty sumienia i żal, ale zrozumiał, że nawet te srebrniki, które miał otrzymać nic mu nie dają. Stracił szansę na to by być wielkim, potężnym w oczach świata. Zgubna idea, ponieważ ten świat nie jest wart naszych starań, pogoń za złudną władzą nie jest ich warta, natomiast Bóg jest ich wart.

Jezus wielokrotnie próbował uratować Judasza, jednak potrzebował jego zgody, nie mógł go zniewolić i na siłę, wbrew jego woli przemienić jego serce i duszę. Judasz wielokrotnie z premedytacją i szyderstwem odmawiał Boskiej pomocy. Były to momenty, w których przemawiał przez niego sam demon. Mało tego, z Poematu dowiemy się również, że Judasz nie był skazany na to, co zrobi, otóż mógł się nawrócić stąd przez trzy lata był najbliżej Jezusa. Najbardziej chory najbliżej Boskiego lekarza. Gdyby Judasz się nawrócił to Żydzi znaleźliby inny sposób na dokonanie tego, czego dokonali a apostoł dziś zapewne byłby w niebie.

Zatem jaka konkluzja? Na wstępie można zadać sobie pytanie jak ja wykorzystałbym czas trzech lat spędzony u boku Boga Człowieka? Jest to zapewne niesamowite przeżycie móc stanąć twarzą w twarz z Jezusem i wsłuchać się w jego słowa oraz nauczanie. Natomiast sam Judasz miał wolna wolę, nic z góry nie było przesądzone, mało tego, Bóg do końca walczył o jego duszę, niestety Judasz w owej wolnej woli skłonił się ku demonowi. Judasz jest postacią tragiczną, ale wartą swojej zapłaty. Był to człowiek wykształcony, inteligentny, przebywał z Bogiem a nie wielu ma taką możliwość tutaj na ziemi, a mimo to wybrał mrok. Judasz nie jest bohaterem, ofiarą czy kimś, kto jest godzien dobrego słowa. Judasz to zdrajca i kłamca na wieczność. Mocny wyrok, jednak czy może być inny?

[fb_button]

Autor. Zespół globalne-archiwum.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone.