Kościół duchów pod wezwaniem Św. Jerzego w małej Czeskiej wiosce Lukov.,,Obleczcie pełną zbroję Bożą, byście mogli się ostać wobec podstępnych zakusów diabła. Nie toczymy bowiem walki przeciw krwi i ciału, lecz przeciw Zwierzchnościom, przeciw Władzom, przeciw rządcom świata tych ciemności, przeciw pierwiastkom duchowym zła na wyżynach niebieskich.’’

(Ef 6, 11-12).

Pewien kościół w Republice Czeskiej, uważany przez miejscowych za nawiedzony przed moce demoniczne, został uratowany przed wyburzeniem przez miejscowego studenta sztuki. Kościół Świętego Jerzego w czeskiej wiosce Lukova został pozostawiony do wyburzenia po tym, jak jego dach zawalił się podczas ceremonii pogrzebowej w 1968 roku. Wierząc, że jest to przeklęta budowla, miejscowi od dziesięcioleci oczekują aż średniowieczny kościół zostanie usunięty z powierzchni ziemi.

Mieszkańcy Lukova byli pewni, że owo wyburzenie dojdzie do skutku jeszcze w najbliższym czasie, przeliczyli się jednak, otóż student sztuki artystycznej Jakub Hadrava zainstalował w tej upiornej średniowiecznej budowli figury, które sam nazywa mianem sztuki. To jednak nie wszystko. Jakub Hadrava utrzymuje, że posągi umieszczone w nawiedzonym kościele, przedstawiają zjawy, które widział wielokrotnie przechadzające się pomiędzy ławami w kościele. To zainspirowało go do wyżej wspomnianej inicjatywy.

Białe upiorne postacie ubrane w długie szaty wypełniają teraz ławy i miejsca w pobliżu kościoła, który został zbudowany w 1352 roku. Nieziemskie postacie są tworzone za pomocą gipsu i sprytnego oświetlenia, które nadaje im ten niesamowity wygląd. Mieszkańcy Lukova uważają, że średniowieczny kościół został nawiedzony przez demoniczne siły, ponieważ w 1438 roku grupa czarownic przeprowadziła rytuał, którego efektem było rozstąpienie się ziemi.

Kościół Świętego Jerzego miał wówczas zapaść się pod ziemię, w rozżarzoną otchłań a następnie w jego miejsce ukazał się inny budynek, już bardziej mroczny i przerażający. To od tamtego czasu miejsce to uważane jest za poświęcone demonom. Jest to miejscowa legenda, którą przekazują kolejne pokolenia z dziada pradziada. Każdy, kto odwiedzi to miejsce, usłyszy od mieszkańców, że budzi ono w nich niewysłowiony lęk i strach. Ludzie, którzy weszli do środka tego średniowiecznego kościoła, opowiadają, że opuszczając to miejsce, zawsze kilkukrotnie oglądali się za siebie.


Autor. Zespół globalne-archiwum.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone.

Fot. youtube.com