Krioterapia oraz Zimna Terapia ratunkiem dla organizmu.


12 Krioterapia oraz Zimna Terapia ratunkiem dla organizmu


Czy Wiesz, że pływanie w zimnej wodzie może być równie skuteczne, jak silne środki przeciwbólowe? Tak czasami jest to naprawdę takie proste, a my możemy wykorzystać otaczające nas środowisko, aby pomóc naszemu organizmowi w szybszym dochodzeniu do pełni zdrowia. Tak zwana zimna terapia jest stosunkowo nowym trendem, który bardzo szybko zyskuje popularność na całym świecie. To również zmienia sposób postrzegania naszego ciała, ponieważ wielu z nas pomyślałoby, że przebywanie w zimnej wodzie może skutkować jedynie hipotermią, a nie czymś pozytywnym.

W parze z zimną terapią idzie również krioterapia, która polega na wystawieniu ciała na działanie ekstremalnie niskich temperatur, około -300 stopni przez krótki czas przy użyciu urządzenia zwanego kriokomorą. Proces ten może powodować regenerację komórek, co może być bardzo korzystne dla zdrowia. Badacze podkreślają również, że tego typu metoda leczenia jest niedroga a skutki zdrowotne są o wiele bardziej widoczne aniżeli kuracja przy użyciu lekarstw.

Czy kiedykolwiek wskoczyłeś do zimnego akwenu, popłynąłeś w zimnym jeziorze lub skończyłeś prysznic na zimno? Jeżeli tak to w takiej sytuacji czujesz się całkowicie odświeżony, a Twoje ciało niemal natychmiast generuje ciepło. Nie tak dawno dailymail opisało historię człowieka, którego imienia nie podano, a który wskoczył do zimnego oceanu i miał przewlekły ból, trwający nieprzerwanie od kilku miesięcy. Po kilku tego typu kąpielach zdiagnozowano całkowitą remisję. Zjawisko to odnotowano również w czasopiśmie BMJ Case Reports.

Uczeni z Uniwersytetu Kalifornijskiego udowodnili, że post dosłownie działa cuda.

Ów człowiek dziesięć tygodni wcześniej przeszedł operację, polegającą na zredukowaniu zaczerwienienia twarzy, ten stan znany jest jako idiopatyczny rumień twarzowo-naczyniowy. Operacja, która jest dość prosta, polega na przecięciu nerwów kontrolujących przepływ krwi do twarzy. Nerwy te znajdują się w górnej części klatki piersiowej. Niestety operacja spowodowała lekkie uszkodzenie sąsiednich nerwów, co skutkowało silnym i powtarzalnym bólem.

Mężczyzna otrzymał silne środki przeciwbólowe i skierowanie na fizjoterapię. Niestety żadne działania nie zapewniały pomocy nawet po upływie dwóch miesięcy. Jak napisali lekarze: ,,Pacjent zgłaszał, że ból był związany ze znacznym cierpieniem, uniemożliwiał powrót do przedoperacyjnego poziomu rekreacyjnego sportu i pogorszył jakość życia’’. W pewnym momencie padały również sformułowania o przypadku beznadziejnym wymagającym kolejnej operacji.

Najnowsze badania gloryfikują marihuanę. Jaka zatem jest prawda?

Co wówczas się wydarzyło? Otóż człowiek ten zaczął odczuwać bardzo silną frustrację, czuł się beznadziejnie, nieustannie myślał, co zrobić? Jednak pewnego dnia postanowił popływać w zimnej wodzie, próbując opanować ból poprzez rozproszenie uwagi. Już po sześćdziesięciu sekundach kąpieli nie odczuwał żadnego bólu. Lekarze uważają, że to nagłe zanurzenie w zimnej wodzie wywołało falę aktywności różnych systemów organizmu, doprowadzając całe ciało do odmiennego stanu, który zaowocował natychmiastową ulgą. Owa ulga trwa po dzień dzisiejszy.

,,Początkowo myślałem, cholera, to jest takie zimne, że umrę. Ale płynąłem dalej dla mojego życia. Kiedy byłem w wodzie po raz pierwszy od miesięcy zupełnie zapomniałem o bólu lub strachu przed bólem w piersiach. Całe moje ciało mrowiło z zimna. Po kilku chwilach naprawdę mi się to podobało, to był wciągający przypływ adrenaliny. Kiedy wyszedłem z wody, zdałem sobie sprawę, że ból neuropatyczny zniknął. Nie mogłem w to uwierzyć.’’

Świadectwo zamieszczone w dailymail.

Lekarze doszli do wniosku, że: ,,konieczne jest dalsze badanie prospektywne w celu oceny możliwości powielenia i wykonalności przymusowego pływania w zimnej wodzie jako potencjalnie skutecznej, naturalnej interwencji w celu poprawy wyników leczenia z powikłań pooperacyjnych’’. Wspaniałą rzeczą jest to, że Możesz samemu sprawdzić i zobaczyć, jak się czujesz po zimnym zanurzeniu w wodzie. Możesz zacząć od zwykłego przekręcania wody na chłodną przez ostatnie trzydzieści sekund swojego prysznica.


Autor. Zespół globalne-archiwum.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone.

Fot. pixabay.com