Największy kanion na Ziemi i w całym Układzie Słonecznym.


17 Największy kanion na Ziemi i w całym Układzie Słonecznym


Nasza planeta jest naszym domem, to miejsce, w którym przyszło nam się narodzić, żyć i zapewne tutaj także dopełnimy nasze ostatnie chwile. To wszystko sprawia, że planeta Ziemia jest czymś więcej aniżeli jednym z wielu ciał niebieskich w kosmosie. Otóż to, co kryje się pod naszymi stopami stanowi jedną wielką całość zawierającą liczne sekrety i tajemnice przeszłości. Być może nie ma w całej przestrzeni kosmicznej planety takiej jak nasza i nie chodzi tutaj tylko o możliwość istnienia życia, ale wielu innych czynników skłaniających człowieka do oddania wielkiego szacunku planecie oraz naturze.

Oceany, pasma górskie, podwodne głębiny, szczeliny skalne i niezbadane systemy jaskiń prowadzące w głąb planety to cuda, z jakimi możemy się spotkać, na co dzień. Wschody i zachody słońca, to wszystko, do czego zdążyliśmy się już przyzwyczaić jednak nie jest zwyczajne, są to procesy globalne, kosmiczne, które delikatnie zachwiane przyczyniłyby się do wyniszczenia piękna Ziemi. To sprawia, że nasza planeta jest majestatyczna, ogromna, ale i pozornie wysoce delikatna.

Na dowód wyżej przytoczonych wniosków chcemy Wam przedstawić największy kanion w Układzie Słonecznym, ale także największy kanion na naszej planecie. Zaczniemy od tego, który znajduje się na Ziemi a konkretnie pod lodami Antarktydy. Uczeni z Durham University odkryli strukturę, która przyprawiła ich o zawrót głowy. Otóż nowe odkrycie liczy sobie ponad 1000 kilometrów długości i w związku z tym deklasuje dotychczasowego rekordzistę, czyli Kanion w Kolorado. To nie wszystko, nowo odkryty kanion zawiera podlodowe jezioro o powierzchni około 1300 kilometrów kwadratowych.

17 Największy kanion na Ziemi i w całym Układzie Słonecznym 2

17 Największy kanion na Ziemi i w całym Układzie Słonecznym 3

Jak nowo odkryty kanion na naszej planecie ma się do największego kanionu w całym układzie słonecznym? Otóż jest on trzykrotnie krótszym tworem, ponieważ Wielki Kanion na Marsie noszący nazwę Valles Marineris ciągnie się na ponad 3200 kilometrów, jego szerokość miejscami dochodzi do 640 kilometrów a zagłębienie to ponad 8000 metrów. Astronomowie i uczeni uważają, że powstanie tak ogromnej bruzdy na powierzchni Marsa jest wynikiem kolizji z innym ciałem niebieskim lub pęknięciem planety w momencie formowania się jej struktur u początków istnienia.

17 Największy kanion na Ziemi i w całym Układzie Słonecznym 4

Przy tej okazji nie można nie wspomnieć o najbardziej znanej teorii spiskowej wyjaśniającej kwestię Valles Marineris. Otóż wedle kontrowersyjnych wyjaśnień ma to być struktura stworzona w sposób sztuczny przez obcą cywilizację. Struktura, wewnątrz której znajdują się kosmiczne bazy bezpośrednio powiązane z kosmicznymi lotniskami na ciemnej stronie naszego ziemskiego księżyca. Ile w tym jest prawdy, trudno określić, niemniej jednak jest to teoria, która zafascynowała wielu badaczy.

Największa znana jaskinia świata Hang Son Doong.


Autor. Zespół globalne-archiwum.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone.

Fot. youtube.com


Dodaj komentarz