NASA potwierdza: Asteroida Bennu na kursie kolizyjnym z ziemią.


23 NASA potwierdza Asteroida Bennu na kursie kolizyjnym z ziemią


„Nacisk, jaki trzeba zastosować do zmiany trajektorii lotu asteroidy, jest bardzo mały, jeśli odstraszamy asteroidę przez okres 50 lat. Opóźnienie jest największym wrogiem każdej misji odchylania asteroid”.

Kirsten Holley. Fizyk z Lawrence Livermore National Laboratory.

Dotąd nieznana asteroida, której powierzchnia jest większa niż pięć boisk piłkarskich, znajduje się na kursie kolizyjnym z Ziemią i nie ma obecnie wystarczających systemów chroniących naszą planetę przed kosmiczną kolizją. Obecnie asteroida, została ochrzczona imieniem Bennu. Jej średnica to ponad 500 metrów a sama wysokość porównywana jest z wysokością Empire State Building. Eksperci uważają, że nawet intensywne bombardowania nuklearne nie wystarczą, by uratować planetę.

Naukowcy twierdzą, że istnieje jedna na 2700 szans, że Bennu może uderzyć w Ziemię w 2135 roku i choć szanse te wydają się być na naszą korzyść, są one niewielkie w kategoriach astronomicznych. Już od kilku lat NASA pracuje nad swoim pojazdem (Hypervelocity Asteroid Mitigation Mission for Emergency Response vehicle), którego zadaniem będzie wysadzenie asteroidy za pomocą broni nuklearnej, ale ponieważ Bennu jest tak duży, ta ostatnia technika nie byłaby możliwa, ponieważ maszyna nie będzie w stanie nawet uszkodzić asteroidy o takiej powierzchni.

Były pilot CIA oświadczył, że na Księżycu żyje ponad 250 mln ludzi.

Wyżej wspomniana metoda pozostawia jednak wiele do życzenia, ponieważ ostatecznie radioaktywne kawałki rozkawałkowanej asteroidy mogą padać na Ziemię. W najnowszym oświadczeniu NASA czytamy: „Wykorzystanie pojedynczego statku kosmicznego HAMMER jako taranu może okazać się niewystarczające do odbicia obiektu takiego jak Bennu”. Kirsten Howley, fizyk z Lawrence Livermore National Laboratory, która jest częścią zespołu obrony planetarnej, powiedziała: „Konsekwencje byłyby straszne.”

Pani Howley dodaje również, że: „Nacisk, jaki trzeba zastosować do zmiany trajektorii lotu asteroidy, jest bardzo mały, jeśli odstraszamy asteroidę przez okres 50 lat.” Prawdopodobieństwo uderzenia Bennu może wynosić 1 na 2700 w dniu dzisiejszym, ale prawie na pewno zmieni się na lepsze lub na gorsze, gdy zdobędziemy więcej danych o jego orbicie. „Opóźnienie jest największym wrogiem każdej misji odchylania asteroid”.

Na koniec należy również odnotować, że NASA przedstawiła światu wstępne wyniki przeprowadzonych badań. Nie jest tajemnicą, iż szczegółowa analiza zmieni obecne ustalenia, badacze są nawet tego pewni. Dlatego też padają daty od roku 2096 do roku 2135. Asteroida Bennu to obiekt kosmiczny odkryty stosunkowo nie dawno, można pokusić się o stwierdzenie, że jest to swoisty news astronomiczny. Powstaje przy tej okazji pytanie ile jeszcze takich newsów usłyszymy w najbliższych latach, bo z pewnością usłyszymy, to tylko kwestia czasu.


Autor. Zespół globalne-archiwum.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone.

Fot. pixabay.com