Naukowcy dowodzą, że witamina B6 wspomaga zapamiętywanie snów.,,Sen, każdy sen, jest jak psychoza. Ze wszystkim, co do niej należy: pomieszaniem zmysłów, szaleństwem, absurdem. Taka krótkotrwała psychoza.’’

Janusz Leon Wiśniewski.

,,Co Ci się śniło…’’ To pytanie możemy usłyszeć wielokrotnie od bliskich nam osób, czy po prostu od ludzi, z którymi będziemy mieli styczność w danym dniu. Bywa, że pamiętamy nasze sny i możemy się nimi podzielić z postronnymi osobami, możemy zastanowić się nad sensem marzeń sennych, bo przecież sen jest w jakimś stopniu wołaniem naszej duszy czy też podświadomości do naszego intelektu, naszej świadomości. Co jednak jeżeli nie będziemy pamiętać naszego snu, takie sytuacje zdarzają się bardzo często a my nie wiemy co odpowiedzieć na pytanie od którego rozpoczęliśmy nasz dzisiejszy artykuł.

Należy przy tej okazji zaznaczyć, że naukowcy w wielu badaniach zdążyli już udowodnić, że człowiek śni praktycznie codziennie, kwestią jest jedynie ów sen zapamiętać, co wcale nie jest takie proste a przekonać się o tym może praktycznie każdy. A zatem czy istnieje środek mogący pomóc przypomnieć sobie, co działo się w naszym umyśle podczas snu i wreszcie, nie tylko przypomnieć, ale i przynajmniej na jakiś czas zapamiętać. Okazuje się, że odpowiedz na to pytanie może być twierdząca i zawierać proste rozwiązanie.

Podążaj za głosem serca w przyjaźni i miłości.

Otóż panaceum na zapamiętywanie snów ma stanowić witamina B6. Podczas eksperymentu trwającego pięć dni ponad stu ochotników z Australii zażywało przed zaśnięciem wysokie dawki tej właśnie witaminy. Dodatkowo naukowcy wyjaśniają, że badanie miało charakter podwójnie ślepy. Co to oznacza w praktyce? Otóż ani lekarze ani ochotnicy nie wiedzieli, kto trafił, do jakiej grupy. Czy była to grupa osób którym zaaplikowano normalną dawkę witaminy B6 czy może grupa z większą dawką.

,,Nasze wyniki pokazują, że w porównaniu do placebo, przyjmowanie witaminy B6 poprawiało zdolność ludzi do przypominania sobie snów. Witamina nie wpływała na dziwaczność czy barwy marzeń sennych i nie oddziaływała na inne aspekty wzorców snu. To pierwsze badanie, w ramach, którego oceniano wpływ witamin z grupy B, w tym witaminy B6, na sny w dużej i zróżnicowanej grupie ludzi.

Przeciętna osoba śni przez około sześć lat swojego życia. Gdybyśmy uzyskali pewną kontrolę nad snami, moglibyśmy spędzać ten czas bardziej produktywnie. Świadomy sen, kiedy wiemy, że śnimy, nadal śniąc, zapewnia szereg korzyści. W ten sposób można by na przykład walczyć z koszmarami sennymi, leczyć fobie, kreatywnie rozwiązywać problemy, szlifować umiejętności ruchowe, a nawet wspomagać rehabilitację urazów fizycznych. By jednak mieć świadome sny, najpierw trzeba umieć regularnie je sobie przypominać. Nasze studium sugeruje, że jednym ze sposobów na świadome śnienie jest witamina B6.

Opowiada Dr. Denholm Aspy z Uniwersytetu Adelajdy.

Na koniec można pokusić się o stwierdzenie, że sny to nasze drugie życie, to element, który stanowi bardzo obszerny fragment naszego istnienia. To sprawia, że warto bliżej przyjrzeć się marzeniom sennym i temu, co dzieje się w naszym umyśle, gdy śpimy. To wówczas nasza zdolność racjonalnego myślenia jest wyłączona, a mimo to, podświadomość nadal pracuje i przekazuje nam pewne bodźce w postaci różnego rodzaju obrazów, które stanowią przesłanie dla naszej świadomości.


Autor. Zespół globalne-archiwum.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone.

Fot. pixabay.com