NDE (doświadczenie bliskie śmierci) dotknęło aż 5% populacji.


2 NDE (doświadczenie bliskie śmierci) dotknęło aż 5% populacji


[fb_button]

,,Warto umrzeć żeby odkryć czym jest życie.’’

T.S.Eliot

Śmierć jest tym, co czeka każdego, no chyba, że w między czasie ktoś zdoła wymyślić i stworzyć lek bądź cokolwiek, co przyczyni się do ludzkiej nieśmiertelności. Jednak to jest, science fiction i obawiam się, że nigdy nie dojdzie do takiego odkrycia. Preparaty wydłużające wiek jak najbardziej, ale nieśmiertelność to już coś, co chyba tylko zależy od Boga. Coś, co wkracza na tereny religii. A zatem, jeżeli każdy kiedyś umrze, to czy czasem się nad tym zastanawiamy? Jak to będzie? W jaki sposób zakończę życie na tej ziemi, czy będzie to przyczyna naturalna czy może jakieś tragiczne wydarzenie? Wreszcie, co będzie dalej? Kolejne wcielenie, błędne koło życia i umierania na wieczność, a może będzie sąd ostatecznych i Bóg czy po prostu nie będzie nic, ale w takim przypadku, po co życie?

Są ludzie, którzy doświadczyli śmierci klinicznej, jest to termin coraz bardziej rozpowszechniony i udowodniony nie tylko przez wierzenia religijne, ale także i samą naukę, która nie potrafi wytłumaczyć, dlaczego człowiek, który umarł a zatem wszystkie czynności życiowe organizmu ustały po jakimś czasie sam z siebie powraca do życia? Ale co ciekawe, istnieje także drugie pojęcie dotykające śmierci, jest to tak zwane NDE, czyli Near Death Experience, co możemy przetłumaczyć jako DOŚWIADCZENIE BLISKIE ŚMIERCI.

2 NDE (doświadczenie bliskie śmierci) dotknęło aż 5% populacji 2

A teraz, czym jest NDE i do czego się odnosi? Otóż doświadczenie bliskiej śmierci dotyka bardzo dużej liczby wspomnień osób żyjących w różnych miejscach naszego świata, pochodzących z różnych kultur, posiadających różne przekonania i charaktery, które to osoby po ustaniu jakichkolwiek funkcji życiowych organizmu zostały poddane reanimacji, w trakcie, której gdy przez moment były martwe doświadczały licznych doznań poza cielesnych a nawet odbyły podróż w zaświaty.

Jedna trzecia tych, którzy przeżyli śmierć mózgową, śpiączkę czy sam proces reanimacji relacjonuje liczne doświadczenia z pogranicza dwóch światów, z pogranicza życia i śmierci. Według statystyk NDE dotyczy aż 5% procent populacji naszej planety. Jest to zaskakujący rozmiar tego zjawiska, o którym przecież się milczy. Z kolei statystykę 5% procent oparto na sondażu, Gallupa przeprowadzonym w 1982 roku na populacji zamieszkującej Stany Zjednoczone i została ona poparta niemal wszystkimi innymi badaniami.

Natomiast najnowsze badania przeprowadzone ponownie w Stanach Zjednoczonych i dodatkowo Niemczech delikatnie korygują wynik 5% do poziomu 4,2% populacji. Ostatecznie czy będziemy opierać się na badaniach z roku 1982 czy tych najnowszych, to tak naprawdę w obu przypadkach będziemy mieli do czynienia z milionami osób w danym kraju a zatem skala zjawiska doświadczenia bliskiego śmierci jest porażająca. Istnieje bardzo duża doza prawdopodobieństwa, że pośród naszych znajomych jest ktoś, kto doświadczył NDE ale z różnych przyczyn nie chce o tym mówić. Dlaczego?

Dzieje się tak być może, dlatego że dla tych osób, których udziałem było doświadczyć NDE opowiadanie o nim jest szalenie trudne z takich powodów jak chociażby obawa przed brakiem zrozumienia a nawet obawa przed posądzeniem o szaleństwo. Inne powody to brak słów, którymi można by opisać to doświadczenie z pogranicza życia i śmierci z tego względu, że jest w pewnym sensie doświadczeniem nieuchwytnym, czymś nie z tego świata, co trudno opisać słowami pochodzącymi z tego świata.

Na koniec należy odnotować jeszcze jedną bardzo ważną i intrygującą kwestię. Otóż duża część osób, która doświadczyła NDE po jakimś czasie zaczyna odkrywać w sobie różnego rodzaju nadprzyrodzone zdolności, jak przewidywanie przyszłości czy otrzymywanie różnego rodzaju wizji. Można, zatem stwierdzić, że człowiek powracający do życia z mroku śmierci często nie jest już tym samym człowiekiem, ale nie ze względu na uwarunkowania psychiczne, mentalne wynikające z tragicznych doświadczeń, ale ze względu na zmiany nadprzyrodzone.

Śmierć kliniczna cz.1 Czasem śmierć to dopiero początek.

[fb_button]


Autor. Zespół globalne-archiwum.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone.

Fot. youtube.com


This article has 3 Comments

  1. Eksterioryzacja (ang. out-of-body experience – OBE, rzadziej OOBE, doświadczenie poza ciałem) – wrażenie postrzegania świata spoza własnego ciała fizycznego. Osoby uważające, że doświadczyły OBE, twierdziły, że mogły się poruszać, dokonywać obserwacji i komunikować z innymi istotami inteligentnymi, podczas gdy ich ciała spoczywały.
    Słyszałam o tym, jedno z drugim bardzo podobne ; )

    1. Istnieją proste techniki aby osiągnąć OBE. Ale to praktyki szkół magicznych, a ludzie boją się magii – wyśmiewając ją i uznając za wytwór chorej wyobraźni 😉

Comments are closed.