Opus Dei Cz.3 Niesienie pomocy i wsparcia w XXI wieku.

2-opus-dei-cz-3-niesienie-pomocy-i-wsparcia-w-xxi-wieku

Fot. youtube.com

[fb_button]

XXI wiek to czas przez wielu nazywany czasem wyzwolenia, rozwoju i kultu nauki a w gruncie rzeczy bardzo często zapomina się w tym wszystkim o zwykłym człowieku. Zapomina się o jego problemach, troskach i walce w każdym kolejnym dniu jego życia. Przedstawia się egzystencje tylko i wyłącznie przez pryzmat szczęścia, radości i ogólnej beztroski a przecież tak nie jest. Dlatego tego typu obraz świata jest bardzo wypaczony, nie oddaje prawdy a nawet krzywdzi, ponieważ ludzie nie są przygotowani na problemy, oraz nie wiedzą gdzie można prosić o pomoc i wsparcie. To też tym bardziej różnego rodzaju grupy wsparcia i pomocy są obecnie potrzebne. Można się pokusić o stwierdzenie, że są potrzebne jak nigdy wcześniej.

Opus Dei jest jedną z takich organizacji, i nie chodzi nam tutaj o jej aspekty polityczne, ponieważ trzeba jasno napisać, że religia i wiara powinny być niezależne od polityków. Nie mniej jednak wracając do kwestii niesienia pomocy to tutaj Opus Dei spełnia swoją rolę, spełnia ją pod względem materialnym jak i pod względem duchowym. Przy czym względy duchowe według wielu są znacznie ważniejsze niż względy materialne. Ciało przeminie, to co ziemskie kiedyś pozostanie daleko w tyle za nami, natomiast my i nasza dusza pójdziemy dalej, stąd kwestie duchowe według wielu teologów, psychologów i uczonych są najważniejsze.

Niesienie pomocy i wsparcia w XXI wieku to coś naglącego, nie ze względu na samą ideę niesienia pomocy, lecz ze względu na to, że dziś bardzo ciężko o pomoc, a przynajmniej o taką pomoc prawdziwą. Dlaczego? Pełna pomoc powinna obejmować dwa światy, to jest świat duchowy i fizyczny. To, o czym pisaliśmy wcześniej, jest to istotne, ponieważ obecnie można coraz częściej usłyszeć o samobójstwie tej czy innej gwiazdy, która z punktu widzenia świata miała wszystko a mimo to odebrała sobie życie, co stanowi szczyt rezygnacji. Zatem czemu ktoś popełnia samobójstwo, jeżeli ma pieniądze, sławę oraz szacunek ludzki?

Otóż okazuje się, że są rzeczy ważniejsze lub równie ważne, czyli pomoc mentalna, psychiczna i wsparcie duchowe. To, co pomoże nam myśleć pozytywnie, pomoże nam wstawać każdego kolejnego dnia z nastawieniem działania. Ważne by nie rezygnować i nie poddawać się, dlatego pamiętajmy, że tutaj dobry kapłan, czyli nie ten poszukujący nowego modelu samochodu, lecz ten, dla którego najważniejszy jest człowiek, to ktoś, kto może na pomóc, ktoś kto może nam ułatwić zmianę naszego życia na lepsze. Podobnie jest w przypadku Opus Dei, która również została w tym celu powołana do istnienia.

Josemaria Escriva człowiek wyniesiony do godności świętego przez naszego papieża Jana Pawła II cechował się dobrocią i bardzo dobrym podejściem do drugiego człowieka. Tak relacjonują bliscy Escrivy. Swoje dzieło, czyli Opus Dei założył z myślą właśnie niesienia pomocy oraz szerzenia słowa Bożego, czyli ewangelii. Można pokusić się o stwierdzeniem, że Opus Dei to sam Escriva pod postacią tej organizacji. Oczywiście czasem w życiu bywa tak, że im coś lub ktoś czyni większe dobro to automatycznie przyciąga większe zło do siebie. W przypadku Opus Dei ta zasada widocznie działa, ponieważ im większa pozytywna działalność tej organizacji tym większe teorie spiskowe pod jej adresem rodzą się na całym świecie.

Na sam koniec nie pozostaje nam nic innego jak tylko dodać, że oczywiście niesienie pomocy nie zaczyna się i nie kończy na organizacjach do tego przeznaczonych. My sami każdego dnia możemy nieść pomoc tym, którzy będą jej potrzebować, i nie musi to być coś spektakularnego, ponieważ samo dobre słowo będzie już czymś, będzie dobrym początkiem w szerzeniu dobra. Mało tego, czasem dobre słowo to wszystko, czego drugi człowiek w danym momencie potrzebuje, dobre słowo może być niczym zapalnik, który pomoże odkryć ukryte pokłady energii oraz pozytywnego myślenia.

[fb_button]

Autor. Zespół globalne-archiwum.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone.