Starożytne cywilizacje stosowały technologię dźwięku i wibracji przy wznoszeniu największych budowli.

Udostępnij

Dziś wielu badaczy coraz częściej uczy się nowych sposobów patrzenia na starożytne budowle. Archaeoakustyka pokazuje, jak dźwięk odegrał kluczową rolę w tworzeniu i realizowaniu placów budowy na całym świecie. W międzyczasie najnowsze badania cymatyki (nauka o kształcie fal akustycznych) ujawniają, jak wibracje zmieniają geometrię materii w zawiły i niewytłumaczalny sposób.

Jednym z głównych powodów, dla których fascynują nas starożytne konstrukcje, jest tajemnica tego, jak często masywne kamienie były cięte i dopasowywane z niewytłumaczalną precyzją, dlatego naszym oczom ukazuje się wyraźna nieścisłość głównego nurtu narracji. Tradycyjne wyjaśnienia sugerują, że zwykłe, prymitywne narzędzia w połączeniu z niezwykłymi wyczynami ludzkiego wysiłku umożliwiły to wszystko.

Tak, więc nie trzeba daleko szukać, aby dojść do wniosku, że na dobrą sprawę nie ma satysfakcjonującego wyjaśnienia tego, dlaczego techniki i projekty budowlane starożytnych cywilizacji, mają tak wiele podobieństw, które można zaobserwować na całej planecie. Oprócz tajemnicy konstrukcji brakuje jeszcze jednego ogniwa: co się stało z narzędziami? Dlaczego nie widzimy zapisanych informacji wyjaśniających te zdumiewające metody budowy?

A może te metody były celowo trzymane w tajemnicy, czy też odpowiedzi stoją tuż przed naszymi oczami cały czas? Wielu archeologów i badaczy z całego świata przychyla się do hipotezy, że powód, dla którego nie znaleźliśmy jeszcze wyraźnych dowodów na istnienie wyżej wspomnianych narzędzi jest taki, że narzędzia te stanowił przede wszystkim efemeryczny dźwięk i wibracje. Zatem to nie siła ludzkich mięśni, de facto musiałaby to być jakaś „nad ludzka” siła, ale technologia dźwięku i wibracji posłużyła do stworzenia monumentalnych konstrukcji starożytności, które przetrwały do dziś.

Jedna z relacji starożytnego arabskiego historyka i geografa sugeruje, że Egipcjanie używali dźwięku do przenoszenia ogromnych bloków kamienia. Znany jako Herodot Arabów, do 947 roku napisał wielowiekową legendę. Według Mysterious Universe legenda brzmi następująco:

„Budując piramidy, ich twórcy ostrożnie umieścili coś, co zostało opisane jako magiczny papirus, pod krawędziami potężnych kamieni, które miały zostać użyte w procesie budowy. Następnie, jeden po drugim, w kamienie uderzało coś, co osobliwie i dość enigmatycznie opisano jedynie jako pręt metalowy.

Popatrzcie, kamienie powoli zaczęły wznosić się w powietrze i podobnie jak sumienni żołnierze wykonujący niekwestionowanie rozkazy, posuwały się powoli, metodycznie, kilka stóp nad brukowaną ścieżką otoczoną z obu stron podobnymi, tajemniczymi metalowymi prętami.”

Wszyscy widzieliśmy egipskie bóstwa, takie jak Anubis, stojących z dziwną laską w dłoni, jak na powyższym obrazku. Jednak niewiele osób wie, czym jest ten przedmiot. Nazywa się berłem, laską z rozwidloną podstawą i zwieńczoną zębatą głową w kształcie stylizowanego psa lub innego zwierzęcia. Trzon jest cienki i idealnie prosty, ponad to na powyższym obrazku powiązany został z innymi tajemniczymi przedmiotami, takimi jak Ankh i Djed. Czy zatem były to tylko symboliczne znaki, czy też mogły być to narzędzia technologii starożytnych?

ANKH – DJED – BERŁO

Według Encyklopedii Historii Starożytnej obiekty te są symbolami przedstawiającymi władzę królewską i panowanie. Natomiast Matthew Sibson z Wielkiej Brytanii przedstawia fascynujące pomysły na temat tego, jak Egipcjanie mogli używać przedmiotów, takich jak właśnie berło czy kamertony, do przecinania najtwardszych kamieni przy użyciu mocy dźwięku i wibracji. Przedstawienie kamertonu jest widoczne na posągu Izydy i Anubisa, z których każdy trzyma pręt. Rzeźba między bóstwami przedstawia dwa kamertony, które wydają się być połączone przewodami.

Szanowni Państwo, dziś wielu badaczy coraz częściej uczy się nowych sposobów patrzenia na starożytne budowle. Archaeoakustyka pokazuje, jak dźwięk odegrał kluczową rolę w tworzeniu i realizowaniu placów budowy na całym świecie. W międzyczasie najnowsze badania cymatyki (nauka o kształcie fal akustycznych) ujawniają, jak wibracje zmieniają geometrię materii w zawiły i niewytłumaczalny sposób.


Przeczytaj również:

Wielkie tajemnice starożytności: kryształowe czaszki, Chińskie pieczęcie, kamienne fortece, „Mechanizm z Antycytery” i inne.


Autor. Zespół globalne-archiwum.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone.

Fot. pixabay.com