Sukces na szczycie UE. M. Morawiecki wywalczył dla Polski 160 miliardów euro i brak powiązania tej kwoty z praworządnością.

Udostępnij

Wypracowane porozumienie UE daje Polsce ponad 124 miliardy euro w bezpośrednich dotacjach, a razem z uprzywilejowanymi pożyczkami 160 miliardów euro, poinformował we wtorek w Brukseli premier Mateusz Morawiecki. Premier poinformował po szczycie UE, że w porozumieniu w sprawie unijnego budżetu i funduszu odbudowy nie ma bezpośredniego połączenia pomiędzy praworządnością a środkami budżetowymi.

Na Szczyt Unii Europejskiej nie jedzie się po to, aby zostać poklepanym po plecach, zrobić sobie słodkie zdjęcie z Angelą Merkel czy wreszcie, aby móc zostać publicznie pochwalonym, na szczyt Unii Europejskiej, jedzie się po to, aby z całych sił, używając pełni swojej erudycji walczyć o interes kraju, który się reprezentuje, walczy o interes własnych rodaków i całej ojczyzny. Mówienie o dobru wspólnym ponad dobrem narodowym jest czystą mrzonką.

Berlin czy Paryż nigdy nie postawią dobra wspólnoty ponad interes własnych krajów, dlatego tanie i skrajnie naiwne wypowiedzi polityków Platformy Obywatelskiej czy Polskiego Stronnictwa Ludowego o tym, że należy odstąpić na rzecz dobra Unii, szkodzą Polsce i tego typu polityków oraz wypowiedzi należy się wystrzegać. Zatem jeżeli Unia Europejska, to zdecydowanie uczestnictwo w niej, ale nie w postawie „na kolanach”, lecz w postawie dumnej i świadomej własnych interesów.

Piszemy o tym, ponieważ należy odnotować duży sukces Polskiego Premiera Mateusza Morawieckiego oraz szczeżuj całej Grupy Wyszehradzkiej, na szczycie Unii Europejskiej w związku z planem odbudowy i wsparcia gospodarki wspólnoty po kryzysie wywołanym pandemią koronawirusa SARS-CoV-2, która de facto bardziej okazała się PLANdemią, ale to już inna kwestia, z której coraz większa część Polaków zdaje sobie sprawę.

Wypracowane porozumienie UE daje Polsce ponad 124 miliardy euro w bezpośrednich dotacjach, a razem z uprzywilejowanymi pożyczkami 160 miliardów euro, poinformował we wtorek w Brukseli premier Mateusz Morawiecki. Premier poinformował po szczycie UE, że w porozumieniu w sprawie unijnego budżetu i funduszu odbudowy nie ma bezpośredniego połączenia pomiędzy praworządnością a środkami budżetowymi.

„Chcemy dyscypliny budżetowej, chcemy, żeby pieniądze były wydawane w najlepszy z możliwych sposobów, były kontrolowane i nadzorowane przez Europejski Trybunał Audytorów.

(…)

Drugi porządek, z którym się nie zgadzam to, to, że Polska jest oskarżana o łamanie praworządności. My to kwestionujemy, jesteśmy zresztą w nierównym dialogu z Komisja Europejską i instytucjami europejskim. Ten dialog trwa już bardzo długo, dwa lata, dwa i pół roku i w przypadku Polski ta procedura staje się już torturą.”

Premier Mateusz Morawiecki na Szczycie UE.

Drodzy Czytelnicy, to był długi maraton, i jako Polska, przełamaliśmy różne kryzysy, które były po drodze. Wspólna praca Grupy Wyszehradzkiej doprowadziła do tego ogromnego sukcesu. Kraje z północy Europy negocjowały z południem jak najniższą sumę, dotację, myśmy chcieli, żeby ta kwota była jak najwyższa. Grupa Wyszehradzka, która była pośrodku, była kimś w rodzaju pośrednika. To wielki sukces dla Polski od strony finansowej.

I na koniec całkowicie niespodziewana informacja, de facto kolejna pozytywna informacja dla Polski oraz Grupy Wyszehradzkiej. Otóż w ostatniej nocnej rundzie rozmów Polsce udało się wynegocjować dodatkowe 600 milionów euro na regiony, które potrzebują najwięcej środków na rozwój. Znacząca ilość z tej puli pieniędzy zostanie przeznaczona dla czterech regionów Węgier, a w kontekście Polski jest to pięć regionów z szesnastu.

Te ostatnich kilka godzin prowadzonego szczytu Unii Europejskiej, ostatnich kilka rund tego finansowego maratonu było bardzo owocnych, bo jako Polska osiągnęliśmy dodatkowe fundusze. Z kolei na konferencji prasowej z mediami Premier Węgier opowiedział o tym, jak wyglądały te negocjacje: „Mateusz po prostu poszedł do pokoju i wyszedł z 600 milionami euro. Tak po prostu. Dostał tyle pieniędzy dla biednych regionów.”


Autor. Zespół globalne-archiwum.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone.

Fot. youtube.com