Super wulkan Marsili grozi erupcją.

Fot. youtube.com

[fb_button]

,,Gdy wulkan wybuchnie, jego ściany, bardzo kruche, zawalą się, a to wywoła falę tsunami, która pochłonie Kampanię, Kalabrię i Sycylię.’’

Enzo Boschi. (Prezes Narodowego Instytutu Geofizyki i Wulkanologii Włoch.)

Na naszej planecie istnieje wiele niebezpiecznych tworów, istnieje wiele tworów przyrody, które potrafią jednocześnie budzić w nas lęk oraz podziw. Tak jest w przypadku wulkanów i super wulkanów, ponieważ wulkany i super wulkany to nie jest to samo. Dziś opiszemy jeden z takich super wulkanów, o którym w ostatnich dniach zrobiło się głośniej, a to za sprawą trzęsień ziemi występujących we Włoszech oraz w okolicach tego kraju. Jeżeli w przyrodzie dochodzi do mocnych wstrząsów na terenie gdzie leży super wulkan wówczas rzeczywiście poziom zagrożenia wzrasta.

Super wulkan Marsili to nasz dzisiejszy cel, zatem nie Yellowstone a właśnie Marsili, który jest położny u wybrzeży Włoch i jest jak dotąd największym znanym super wulkanem, który leży pod powierzchnią wody. Ów twór zwrócił na siebie uwagę licznych mediów w tym Corriere della Sera, który donosi, że do wybuchu może dojść w każdej chwili. Oczywiście wybuch nie miałby zostać zapoczątkowany po przez wewnętrzne procesy, lecz w wyniku czynnika zewnętrznego, czyli trzęsienia ziemi. W ostatnich dniach zanotowano ponad 600 wstrząsów o różnej sile na terenie Włoch, jeżeli dojdzie do kolejnych i będą one występować w pobliżu Marsili to prawdopodobieństwo kataklizmu znacznie wzrasta.

Wulkan Marsili miał wybuchnąć w ciągu najbliższych kilku tysięcy lat, tak wynikało z badań, jakie przeprowadzili naukowcy. Niestety Struktura Marsili w ostatnich dziesięcioleciach uległa znacznej przemianie a same ściany krateru zaczęły powoli tracić stabilność, co do samej komory magmowej to oczywiście jak zawsze w przypadku super wulkanów ma ona ogromne wymiary i wciąż się powiększa. To wszystko sprawia, że jeszcze kilka tygodni temu Marsili zajmował drugie miejsce na liście super wulkanów, które mogą wybuchnąć w najbliższych czasach, na pierwszym miejscu znajdował się Yellowstone. Trzęsienia ziemi na terenie Włoch sprawiły, że pewne dane i ustalenia musiały zostać skorygowane, musiały one zostać na tyle zaktualizowane, że obecnie mówi się, iż do erupcji Marsili może dojść dosłownie w każdej chwili. Czynnik zapalny to jak wyżej zostało napisane, trzęsienie ziemi w pobliżu krateru. Pozostaje mieć nadzieję, że jednak ziemia w tamtym regionie uspokoi się i przynajmniej na razie widmo globalnego kataklizmu zostanie zażegnane.

W przypadku erupcji Marsili dodatkowo należy pamiętać o zagrożeniu, jakie niesie ze sobą fala tsunami. Dlaczego tutaj erupcja jest połączona z drugim kataklizmem, w tym przypadku kataklizmem wodnym? Otóż w momencie wybuchu dojdzie do zawalenia się części ścian podwodnego krateru a to z kolei automatycznie uruchomi proces tworzenia się ogromnych fal, które w bardzo szybkim czasie dotrą do wybrzeży Włoch, niosąc ze sobą zniszczenie. Zatem dlaczego dziś nie ostrzega się ludzi o istnieniu takiego zagrożenia? Zapewne jest to jakaś forma próby zapanowania nad wydarzeniami, jednak kiedyś tego typu postępowanie może przynieść ze sobą dramatyczne skutki.

Zatem na koniec kilka słów podsumowania, ponieważ kwestie związane ze światem super wulkanów są systematycznie spychanie w cień, jak gdyby te twory przyrody nie istniały. Otóż na naszej planecie istnieje kilka super wulkanów. Są one wyjątkowe, ponieważ w przypadku wybuchu jakiegokolwiek z nich doszłoby do zmian globalnych na naszej planecie. Wybuch takiego tworu to wybuch zwykłego wulkanu do wielokrotnej potęgi, wybuch kilka tysięcy razy silniejszy.

Pył, który wówczas dostałby się do atmosfery doprowadziłby do dużego ochłodzenia klimatu w skutek odcięcia dopływu promieni słonecznych a w dalszej kolejności do jakiejś czasowej epoki lodowcowej. Dalsze skutki to oczywiście wymieranie gatunków zwierząt, roślin, trudniejsze życie, choroby i infekcje. Innymi słowy wybuch super wulkanu to coś destrukcyjnego dla życia na kilka a czasem i na kilkadziesiąt lat. Dlatego jeżeli kiedyś usłyszymy informację podobną do tej obecnej, o możliwości wybuchu konkretnego super wulkanu to nigdy nie przechodźmy obok takiej informacji obojętnie.

[fb_button]

Autor. Zespół globalne-archiwum.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone.