Super Wulkan w Yellowstone coraz bliżej erupcji.


13 Super Wulkan w Yellowstone coraz bliżej erupcji


[fb_button]

Nasz planeta skrywa wiele tajemnic, część z nich została już odkryta przez człowieka, jednak duża część nadal pozostaje w zakryciu, czeka cierpliwie na swój czas by dać się odkryć lub przypomnieć o sobie. Tak jest w przypadku wielu super wulkanów, jakie znajdują się na naszej planecie. Jest to z jednej strony coś pięknego, niezwykłego a z drugiej strony coś niebezpiecznego i śmiertelnie groźnego. Dziś chcemy o takim najpopularniejszym super wulkanie napisać. Jest to oczywiście Yellowstone. Otóż w ostatnich miesiącach z tamtego rejonu napływają coraz to bardziej zastanawiające i w zasadzie niepokojące doniesienia. Otóż wielka wulkaniczna bomba naszej planety zaczęła dosłownie tykać.

Otóż pierwsza i podstawowa kwestia jest taka, że wybuch super wulkanu w Yellowstone będzie zakwalifikowany jako kataklizm o zasięgu globalnym, ponieważ skutki będą rzeczywiście miały globalny zasięg. W ostatnich latach, aby nie wzbudzać paniki wśród ludzi naukowcy badający super wulkan w stanie Wyoming stwierdzali, często jednogłośnie, że nie dojdzie do erupcji, a przynajmniej nie stanie się to zbyt szybko. Natomiast dziś, kiedy w rejonie Yellowstone coraz częściej dochodzi do wstrząsów sejsmicznych, wstrząsów przybierających na sile, optymizm przeradza się w pesymizm, lub po prostu realizm i coraz częściej słychać głosy mówiące o realnym zagrożeniu. A zatem kiedy czeka nas ewentualna erupcja, kiedy wskaźnik odliczający czas do wybuchu osiągnie zero?

Na moment odejdźmy od czysto naukowych wyliczeń i przyjrzyjmy się pewnej doktrynie wojennej, może brzmieć to dziwnie, ale super wulkan w Yellowstone jest wpisany w doktrynę wojenną Rosji. Otóż kilka lat temu wyciekły dokumenty mówiące o wykorzystaniu Yellowstone przez Moskwę w razie wojny globalnej, w razie konfliktu z USA. Otóż w region super wulkanu z Wyoming miałaby zostać wystrzelona rakieta na tyle potężna by wspomóc i przyspieszyć wybuch. Super wybuch, który stanowiłby potężny cios. Po takim ataku, i takiej reakcji Stany Zjednoczone odniosłyby ogromne straty materialne i straty w ludziach a to z kolei wpłynęłoby korzystnie na działania Rosyjskie, ale to taka informacja na marginesie w ramach ciekawostki.

W ostatnich tygodniach dochodziło nawet do blisko dwustu wstrząsów jeden po drugim w regionie Wyoming. Część z nich osiągnęła poziom aż 4,5 stopnia w skali Richtera, po tych wydarzeniach głosów optymistycznych nie ma, nastała cisza, jak gdyby czas wyczekiwania, co teraz się wydarzy, co teraz zrobi wulkan? NASA oddelegowała Boeing 747, na pokładzie, którego znajduje się tak zwane Stratosferyczne Obserwatorium Astronomii Podczerwonej w skrócie SOFIA. Jest to zastanawiające, ponieważ widzimy, że rząd USA zaangażował NASA do monitorowania regionu super wulkanu Yellowstone a tego typu działanie z pewnością nie jest przypadkowy, jest to działanie spowodowane konkretnymi przesłankami i wydarzeniami, z których część z pewnością jest jeszcze utajniona.

Teorie, co do ewentualnej daty wybuchu w Yellowstone są różne, naukowcy przewidują, że będzie to okres od około pięćdziesięciu lat do nawet kilku tysięcy. Nie ma się, co dziwić, że rozbieżności są tak potężne. W przypadku super wulkanu Yellowstone mamy do czynienia z potężną siłą, która jest praktycznie wprost proporcjonalna do nie przewidywalności a zatem w takiej kwestii ciężko o jakiekolwiek daty. Prawda jest jedna do erupcji może dojść jeszcze tej nocy a może dojść i za 10 000 lat. W grę wchodzi zbyt wiele czynników zewnętrznych by je razem skumulować i w jakiś sposób określić wiarygodne terminy.

Natomiast naukowcy w jednym są zgodni, otóż erupcja w Yellowstone byłaby dwa tysiące razy silniejsza od wielkiego wybuchu wulkanu Mount St. Helens w roku 1980, która to erupcja pochłonęła aż 57 osób w stanie Waszyngton. Yellowstone wyrzuci w powietrzne blisko 10-15 tysięcy metrów sześciennych magmy zalegającej w głębi super wulkanu. 420 Kilometrów sześciennych toksycznego siarkowego pyłu i skał zatruje atmosferę. W dalszej kolejności dojdzie do wystąpienia tak zwanej zimy wulkanicznej, spowodowanej odizolowaniem powierzchni planety o promieni słonecznych. Dojdzie do rozległych zmian klimatycznych.

Wzrost aktywności wulkanicznej na całym globie.

[fb_button]


Autor. Zespół globalne-archiwum.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone.

Fot. pixabay.com