,,Tu i teraz”. Zachęcająca metoda na życie. Jesteś za czy przeciw?


27 ,,Tu i teraz’’. Zachęcająca metoda na życie. Jesteś za czy przeciw


,,Boję się świata bez wartości, bez wrażliwości, bez myślenia. Świata, w którym wszystko jest możliwe. Ponieważ wówczas najbardziej możliwe jest zło.’’

Ryszard Kapuściński.

Dziś chcemy poruszyć temat, który dla Wielu z Was Drodzy Czytelnicy wyda się oczywisty, lub banalnie prosty a jednak jesteśmy przekonani, że wzbudzi on kontrowersje w wielu umysłach, wzbudzi kontrowersje ze względu na sposób analizy, jakiej dziś się podejmiemy. Zagadnienie, które chcemy poruszyć to słynne powiedzenie czy też przepis na życie o kryptonimie ,,Carpe Diem’’ czyli dosłownie ,,chwytaj dzień’’.

Wydaje się, że jest to bardzo chwytliwe zdanie, pobudza nasz umysł i determinuje organizm do życia tu i teraz, bo przecież nie wiemy czy jutro będzie nam pisane? Carpe Diem sprawia, że w wielu momentach życia dosłownie chłoniemy wszystkie możliwe bodźce z danego dnia czy też godziny. Chcemy żyć pełnią życia a owa pełnia wyraża się po przez całkowite zaabsorbowanie wszelkich możliwych doznań, zwłaszcza tych pozytywnych z konkretnego wydarzenia, czynności. Cieszymy się chwilą nie zważając na jutro.

‘‘Nic nie jest białe i czarne’’ Podwaliny ideologicznego chaosu.

Podobnym przepisem na życie, który staje się coraz bardziej popularny a który jest w gruncie rzeczy podobny do dzisiaj opisywanego jest postawa typu wszystko jest dla człowieka i lepiej spróbować a później żałować, niż nie spróbować i żałować, że się nie spróbowało. To motto również pociąga za sobą nasz umysł, kreuje przed nami wizję łatwego i konsumpcyjnego życia, ponieważ ukazuje nam wolność a nawet wyzwolenie z wszelkich norm i zasad.

Jednak jest to błędna idea, nie chcemy dziś poddawać głębszej analizie takiej postawy, napiszemy tylko, że człowiek nie musi przykładać sobie lufy pistoletu do głowy i pociągać za spust by wiedzieć i rozumieć, iż będzie to ogromny błąd. A zatem przekonanie, że warto spróbować niż żałować, że się nie spróbowało stanowi poniekąd w bardzo wielu przypadkach słodką truciznę, która w bardziej lub mniej spektakularny sposób doprowadza do upadku danego człowieka, do wprowadzenia chaosu w jego życiu.

,,Boję się świata bez wartości, bez wrażliwości, bez myślenia. Świata, w którym wszystko jest możliwe. Ponieważ wówczas najbardziej możliwe jest zło.’’

Ryszard Kapuściński.

Teraz powróćmy do tematu wiodącego. Pozytywne aspekty związane ze sposobem życia ,,tu i teraz’’ przytoczyliśmy na samym początku, czas na drugą stronę medalu. Otóż XXI wiek to dla wielu czas rozwoju intelektualnego i kulturowego. Spoglądając na obecny świat można zadać pytanie czy aby na pewno tak się dzieje, czy może wręcz odwrotnie i współczesny świat obrał drogę likwidacji wszelkich norm i zasad na rzecz nieskrępowanej wolności, co ostatecznie nie będzie skutkować niczym pozytywnym. I właśnie czy w takim świecie można sobie pozwolić na komfort ,,tu i teraz’’?

Naga sesja zdjęciowa podbija świat i ostrzega przed GMO.

Człowiek nie jest samotną wyspą, ma on swoje życie i konkretne zadania do wykonania. Często w naszym życiu pojawiają się znaki, nie wnikajmy czy od Boga czy od kogoś innego, ale owe znaki pojawiają się by ukazać danej osobie możliwą przyszłość i nadchodzące wydarzenia, które nadejdą, jeżeli nie będziemy działać. A zatem działanie jest tutaj istotne i powstaje pytanie czy sposób na życie ,,tu i teraz’’ nie jest metodą na likwidację przezorności, ostrożności i swoistego walczenia o lepsze jutro.

Oczywiście ktoś może powiedzieć, że ostatecznie życie tak czy owak przyniesie nam wiele zaskoczeń, tych pozytywnych i negatywnych, dopowie również, że po co myśleć o jutrze skoro dziś może być naszym ostatnim dniem? Z logicznego punktu widzenia jest to słuszna metoda rozumowania ALE co jeżeli jutro nadejdzie, co jeżeli nadejdzie jeszcze wiele lat życia, a my naszą postawą ,,tu i teraz’’ nie przygotujemy się dostatecznie dobrze na nasze życie. Dosłownie nasza egzystencja może przerodzić się z żyć w być.

Reasumując życie dzisiejsze jest szalenie istotne, bo to jest to, co mamy, to jest to, co jest pewne. Jednak dobrze jest myśleć również o przyszłości by ta nas nie zaskoczyła i nie sprawiła, że zagubimy się niczym dziecko we mgle. Zdajemy sobie sprawę, że temat nie jest w najmniejszym stopniu wyczerpany, ale postawiliśmy pierwszy krok w tej materii a resztę pozostawiamy już Wam Drodzy Czytelnicy.


Autor. Zespół globalne-archiwum.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone.

Fot. youtube.com