Wysoki poziom dopaminy sposobem na walkę z nałogami.


1 Wysoki poziom dopaminy sposobem na walkę z nałogami


„Dopamina jest neuroprzekaźnikiem, który pomaga kontrolować a następnie pobudzać ośrodki odpowiadające za odczuwanie przyjemności. Dopamina pomaga również regulować ruch i reakcję emocjonalną oraz pozwala nam nie tylko dostrzec pozytywne aspekty życia, ale także podjąć działania, mające na celu osiągnięcie wyznaczonych celów w bliższej perspektywie czasowej. „

Współczesna psychologia.

Wielu ludzi uzależnia się od czegoś, ponieważ daje im to natychmiastową satysfakcję – narkotyki, alkohol, seks, pornografia, zakupy i inne uzależniające zachowania mają w rzeczywistości długofalowy wpływ na poziom dopaminy. Zasadniczo, kiedy coś nas bardzo uzależnia, „obwód nagród” naszego mózgu zaczyna działać, a my pragniemy „szybkiego uderzenia”. To nie jest trwałe rozwiązanie dla produkcji dopaminy, które można stosować.

Współczesny świat wydaje się bardzo często zapominać, że uzależnienie jest wynikiem niskiego poziomu dopaminy w organizmie, co oznacza, że uzależnienie jest bardziej próbą rozwiązania istniejącego problemu. W gruncie rzeczy w wielu przypadkach podstawą uzależnienia jest brak spełnienia od wewnątrz, z wynikającą z tego chęcią osiągnięcia spełnienia przez substancje, przedmioty lub zdarzenia, które łagodzą nieunikniony ból, należy dodać, że łagodzą go przez jakiś czas.

GMO Cz.1 Ludzki genotyp i modyfikacje genetyczne.

W momencie, w którym otrzymujemy jakąkolwiek nagrodę, dopamina jest uwalniana w naszych mózgach. Z biegiem czasu ten bodziec i uwalnianie dopaminy może prowadzić do bardziej skutecznego uczenia się i szybszego przyswajania nowej wiedzy. Niedawno naukowcy odkryli, że to, jak szybko i trwale uczymy się nowych rzeczy, nowych pojęć, odnosi się bezpośrednio do ilości dopaminy, jaką mamy w naszych mózgach w danym momencie.

Oznacza to, że niski poziom dopaminy jest odpowiedzią organizmu na styl życia, który nie oferuje wiele w zakresie nagrody dla osoby, która ów tryb życia prowadzi. To, co jest konieczne to podejście do życia w stylu „nie uzależniaj się”, a raczej „zwiększaj nagrody w swoim życiu”. Faktem jest, że będziesz ciągle czuć się mniej spełnionym w momencie, kiedy nie będziesz (lub nie będziesz w stanie) wypełnić swojego dnia rzeczami, które Cię inspirują i nagradzają. Oznacza to, że najskuteczniejszą ochroną przed nałogiem i największą zaletą wysokiego poziomu dopaminy jest obrona przed działaniami o niskiej satysfakcji.

Dodatkowo należy zauważyć, że uzależnienie jest najczęściej zakorzenione w doświadczeniach traumatycznych z przeszłości, w których emocje wywołują reakcję walki lub ucieczki, która w dalszej kolejności jest zakorzeniona w podstawowych emocjach. Niezwykle ważne jest, aby szukać właściwej i skutecznej pomocy w rozwiązywaniu przeszłych traum. Takie postępowanie może tylko pomóc ci postrzegać bardziej satysfakcjonujące doświadczenia w twoim życiu, zamiast filtrować doświadczenia poprzez „traumatyzowaną” świadomość.

GMO Cz.2 Toksyny GMO wykryte u kobiet w ciąży.

Więc kiedy następnym razem Poczujesz pragnienie sięgnięcia po jakąś formę nałogu, ostatecznie zniewalającego człowieka, zadaj sobie pytanie, czy nie ma czegoś lub kogoś, kto pomoże Ci dostrzec satysfakcję płynącą z Twojego życia. Zwróć też uwagę na to, co robisz w momencie, gdy masz ochotę, aby sięgnąć po nałóg i zadaj sobie pytanie, czy to naprawdę jest to, co powinieneś zrobić, czy wręcz przeciwnie, a zatem odwrócić swój wzrok od kajdan emocjonalnych na rzecz powrotu do czynności, które cię inspirują. Skupiając się na tym, co Cię inspiruje i spełnia, będziesz aktywnie dążyć do polepszenia swojego zdrowia bez konieczności koncentrowania się na nim.


Autor. Zespół globalne-archiwum.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone.

Fot. commons.wikimedia.org