Wzrost aktywności wulkanicznej na całym globie.

5 Wzrost aktywności wulkanicznej na całym globie
Fot. en.wikipedia.org

[fb_button]

W ostatnim czasie jeden z największych wulkanów, to jest Etna, wypluł robiącą wrażenie ilość lawy i jest to już drugi taki incydent, oba miały miejsce w zeszłym roku. Etna to na naszym kontynencie najpotężniejszy wulkan, potencjalny wybuch zagraża ruchowi lotniczemu oraz mieszkańcom osiedlonym w pobliskich wioskach. Jednak to nie wszystko, obecnie praktycznie na całym świecie dochodzi do wzmożonej aktywności wulkanicznej, można odnieść wrażenie, że wszędzie tam gdzie wulkan jest czynny dochodzi do znaczących przemian, wskazujących na zbliżającą się erupcję.

Jedyny wulkan Indii, który został zakwalifikowany do aktywnych, grozi implozją, przyrządy pomiarowe jednoznacznie wskazują na wzrost ilość magmy oraz pobliskich wstrząsów sejsmologicznych. Podobna sytuacja ma miejsce w przypadku czterech wulkanów na Islandii. Naukowcy uważają, że wybuchną one w niedługim czasie. Czy to przesądza sprawę, że wewnątrz naszej planety dochodzi do gwałtownych przemian? Jądro Ziemi staje się niestabilne na tyle by prowokować wzrost wybuchów i erupcji wulkanicznych na powierzchni naszej planety?

Zgodnie z obecnie przeprowadzonymi badaniami Volcano Discovery, aż 35 wulkanów na całym świecie może wybuchnąć dosłownie w każdej chwili. Istnieje również druga grupa, licząca 23 wulkany, które także stanowią wysokie ryzyko erupcji, jednak na razie nadal pozostają sklasyfikowane na poziomie drugim, należy przy tej okazji dodać, że ta sytuacja może zmienić się w każdej chwili, wszystko zależy od tego, co dzieje się w określonym okresie czasu wewnątrz góry wulkanicznej. USGS Scientists podkreśla w swoich komunikatach, że obecnie mamy do czynienia z procesem, który charakteryzuje się wypychaniem z wnętrza naszej planety ogromnej ilości magmy, czyli roztopionej skały i lawy, ku powierzchni naszej planety, co jest bezpośrednią przyczyną wzrostu aktywności wulkanów na całym globie, co jednak powoduje ów ruch ogromnych mas magmy ku powierzchni, tego już akurat nie wiemy, a szkoda.

27 lutego 2017 roku Etna zlokalizowana na wschodnim wybrzeżu Sycylii, groziła erupcją, na pobliskich terenach wprowadzono żółty stan pogotowia, całe zajście wzbudziło niepokój i strach wśród mieszkańców. Nie jest to dziwne zwłaszcza, że jeszcze nie tak dawno super wulkan Marsili również był na skraju erupcji. Obecnie jego stan delikatnie się ustabilizował, ale naukowcy ostrzegają, że może to być jedynie tymczasowe i należy bacznie obserwować wulkan Marsili. U dołu dzisiejszych rozważań zamieszczamy link do artykułu, jaki nie tak dawno publikowaliśmy na naszej stronie, a który dotyczył właśnie Marsili.

Wulkan Barren w Indiach również przebudził się po, mimo że w ostatnich 150 latach był po prostu nieczynny. Wulkan ten eksplodował niewielką ilością pyłów i gazów w styczniu 2017 roku. Barren jest wyjątkowo stary, ponieważ pierwszy wybuch miał miejsce w roku 1787 jednak, co obudziło tego olbrzyma teraz w 2017 roku, po tym jak został uznany za nieczynny? Geofizyk Pall Einarsson w ostatnich miesiącach wielokrotnie wspominał o tym, że cztery główne wulkany Islandii wykazują coraz większą aktywność, wskazującą na zbliżający się moment erupcji. Jeden z tych czterech wulkanów, to jest Katla, może wybuchnąć dosłownie w każdej chwili, ponieważ aktywność tego wulkanu jest największa od czterech dekad.

W styczniu doszło również do aż siedmiokrotnego wybuchu Wulkanu Sinabung na północy Sumatry. Turyści oraz mieszkańcy przebywający w tym czasie w pobliżu góry byli zmuszeni do natychmiastowej ewakuacji oraz chronienia oczu i ust przed niebezpiecznym pyłem i popiołem wulkanicznym. 25 Lutego 2017 roku wulkan Gwatemali wybuchnął ogromną kulą ognia. Kilauea na Hawajach przebudziła się w sylwestra, przypadków tego typu niespodziewanych erupcji wulkanicznych jest znacznie więcej na całym świecie.

A teraz przyjrzyjmy się grafice, która przedstawia aktywność sejsmologiczną w obrębie aktywnych wulkanów w ubiegłym wieku oraz w wieku obecnym. Myślę, że fotografia mówi więcej aniżeli nie jedno słowo. Ktoś mógłby przecież powiedzieć, że trzęsienia ziemi czy też same erupcje zdarzały się, zdarzają i zdarzać będą. I oczywiście to jest prawda, jednak częstotliwość tych zjawisk, z którą mamy do czynienia w XXI wieku jest tak duża, że nie można przejść obok tego bez mrugnięcia okiem. Ilustracje przedstawiają w jasny sposób, iż coś się dzieje w głębinach naszej planety.

5 Wzrost aktywności wulkanicznej na całym globie 2
XX Wiek.
5 Wzrost aktywności wulkanicznej na całym globie 3
XXI Wiek.

Co sprawia, że wszystkie te wulkany, które wymieniliśmy dziś, oraz cała masa, których nie wymieniliśmy przebudziła się? Czy ma to związek z owym procesem, jaki naświetla nam USGS Scientists a który przytaczaliśmy powyżej? A może po prostu społeczeństwo traktuje strasznie środowisko, liczne wykopy, eksploatacja złóż wielu minerałów i surowców z wnętrza naszej planety, może to także odgrywa pewną rolę, stanowi konkretny element domina, które nakładając się na siebie tworzy określone wydarzenia na powierzchni naszej planety, jak chociażby wybuchy wulkanów.

Super wulkan Marsili grozi erupcją.

[fb_button]

Autor. Zespół globalne-archiwum.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone.